Lékaři ale ještě chtějí počkat, až dohodu schválí vláda. Ta by měla ve středu projednat i tarifní tabulky doktorů. „Čekáme na výzvu LOKu skoncovat s akcí. Ve stahování výpovědí budeme postupovat jednotně. Tak, jak jsme je společně podali, tak je také stáhneme,“ uvedl jihomoravský koordinátor odborářů Petr Kus.

To potvrdil i ředitel kyjovské nemocnice. „Výpovědi by měly být stažené po středě, kdy by měla vláda podepsat dohodu mezi LOKem a ministerstvem. Ti, co stáhnou své výpovědi, tak ty přijmeme zpátky,“ uvedl Josef Pejchl s tím, že rozhodně nechce eskalovat situaci podobně jako jeho kolega v Uherském Hradišti. Ten odmítl vzít zpět všechny lékaře, kteří podali výpovědi.

Předseda kyjovských lékařských odborů v pátek potvrdil totéž. „Čekáme na podpis premiéra, a až budeme mít garance toho, co bylo slíbené, tak výpovědi stáhneme. Pak by měl nastat klid zbraní. Určitě jsme si oddechli, protože situace byla velmi napjatá,“ řekl Tomáš Slanina.

Podobná situace jako v Kyjově je i v Hodoníně. „Vydržíme do středy. S tím, že pokud dojde ke schválení memoranda vládou, tak jsou naši doktoři připraveni výpovědi stáhnout. Na druhé straně já nebudu do té doby dělat žádné kroky k nabírání nových lékařů,“ uvedl ředitel Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík.

Výsledná dohoda mezi LOKem a ministerstvem je kompromisem, takže doktoři mají vůči ní i jisté výtky. „Chybí nám tam bod o změně vzdělávacího systému, i když ministr přislíbil, že ten současný bude od základu změněn. Je totiž hodně špatný a demotivující. Mladí lékaři pak nenastupují do našich nemocnic, ale odcházejí do zahraničí. Nyní musíme jen věřit ministrovu slovu,“ uvedl Slanina.

Vláda by měla na základě memoranda lékařům splnit několik požadavků. Platy doktorů mají stoupnout o pět až osm tisíc a do dvou let by se měli dočkat jeden a půl násobku průměrného platu. Dále se budou podílet na přípravě zdravotnických reforem. Ředitelé nemocnic by měli vzít zpátky lékaře, kteří stáhnou výpovědi, pokud nebudou jejich místa obsazená.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) podpořil vyjednanou dohodu mezi ministrem a lékaři. Ale než začnou doktoři stahovat výpovědi, bude dál projednávat krizové plány, i když volnějším tempem. „Příkaz k ukončení krizového plánování dám až v okamžiku, kdy budu mít od ředitelů jednotlivých nemocnic informaci o tom, že lékaři vzali výpovědi zpět a že je zabezpečená akutní zdravotní péče pro občany Jihomoravského kraje,“ dodal Hašek.

Protestní akci Děkujeme, odcházíme zahájili lékaři již v květnu minulého roku. V kyjovské a hodonínské nemocnici podalo výpověď celkem osmaosmdesát doktorů.