Zaplatit za recept poplatek o pět, nebo dokonce deset korun nižší, než je předepsáno státem. To jsou nabídky některých lékáren na Hodonínsku, které se vracením zlomku třicetikorunové částky snaží oslovit nové zákazníky. Ostatní lékárníci takovéto jednání odsuzují.
„Pětikorunová odměna za recept vychází z trendu firmy, která tuto lékárnu vlastní. Zákazníci, kteří si vyřídí naši klientskou kartičku, dostanou nazpět jako poděkování dokonce deset korun,“ popsal princip reklamy vedoucí hodonínské Lékárny Dr. Max Leoš Guryča.

Podle tiskového mluvčího České lékárnické komory však žádná lékárna poplatky jen tak promíjet nemůže. Dopustila by se totiž trestného činu, za který hrozí pokuta až padesát tisíc korun. „Protože regulační poplatek fakticky není příjmem lékárny, nemohou si lékárny dovolit regulační poplatky nevybírat,“ řekl tiskový mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Jediný způsob, jakým tedy mohou lékárny poplatek za recept snížit, je doplacení příslušné částky ze svého. Zákazník tedy sice zaplatí méně, například pětadvacet korun, ale lékárna za něj ministerstvu zdravotnictví odvede celých třicet korun.
Pokuta až padesát tisíc korun

Generální ředitel firmy Dr. Max, která provozuje síť lékáren nabízejících finanční výhody za každý recept, však odmítá spojovat tyto pětikorunové bonusy s regulačními poplatky.

„Naše firma nabízí svým zákazníkům tuto odměnu už od roku 2005, tedy dlouho před zavedením regulačních poplatků. Navíc odměňujeme za recept a ne za položku na recept. Jde o standardní podnikatelskou soutěž,“ vysvětlil Vajskebr.
Potvrdil také, že odměny zákazníkům vyplácí firma z vlastních zdrojů.

Proti tomuto způsobu soutěžení se však staví Česká lékárnická komora. „Pokud bychom hovořili o plánovaném nevybírání či vracení regulačních poplatků, pak se z našeho pohledu jedná o možnou diskriminaci pacientů.,“ vysvětlil stanovisko komory Krebs.

„Naším případem se v minulosti zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který nám nakonec dal za pravdu,“ ohradil se Vajskebr.
Ostrý nesouhlas dává najevo i většina lékárníků. „Mně se takové jednání nelíbí. V Hodoníně jsou dokonce dvě lékárny Dr.Maxe a jistě to má vliv na to, že lidé jim díky slevě dají přednost,“ uvedl vedoucí jedné z hodonínských lékáren Josef Baďura.

Ten ve své lékárně nehodlá zavádět žádné úlevy z poplatků. Navíc si postěžoval, že lidi, kteří potřebují lék přímo od lékárníka, posílá konkurence do ostatních lékáren. „My z toho nemáme žádný zisk a oni se nemusí zdržovat výrobou,“ podotkl Baďura.

I přes nesouhlas se lékárnám tato strategie vyplácí. „Mohu říct, že jsme díky úlevám na poplatcích zaznamenali nárůst zákazníků,“ uzavřel Guryča.