„Že lidi nechávají u kontejnerů na tříděný odpad ledničky, suť či jiný nepořádek, který se jim nehodí, jsem si už zvykl. Toto jsem ale nečekal. Když jsem našel v sáčku tři krabičky pohozené u kontejneru, neměl jsem ani tušení, co v nich může být. Poté, co jsem je otevřel, jsem v nich objevil injekční stříkačky. Celý nález jsem radši odvezl na obecní úřad,“ řekl Hodonínskému deníku Rovnost Chalupa.

Starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová začala po obsahu tří krabic, na kterých bylo napsáno Copaxone, pátrat. Stačil jeden telefonát do strážnické lékárny a starostka zjistila, že tři balení po osmadvaceti injekčních stříkačkách obsahují lék proti roztroušené skleróze.

„V lékárně mi řekli, že jedna krabice stojí osmnáct tisíc korun. Navíc léky ani nemají prošlé datum spotřeby, to je až v červenci příštího roku,“ kroutila hlavou starostka.

Proč majitel léky nenechal v některé z okolních lékáren a rozhodl se jich zbavit tak, že je pohodil u kontejneru, si už jen kvůli jejich ceně nedokáže vysvětlit. Zatím si však léky nechává na obecním úřadě pro případ, že by se k nim ještě někdo přihlásil.

Copaxone užívají lidé trpící roztroušenou sklerózou, což je onemocnění centrálního nervového systému. „Roztroušená skleróza je nemoc, při které požírá imunitní systém myelinové obaly. Lék Copaxone působí jako jejich náhražka. Když si nemocný člověk tento lék píchne, imunitní systém ho napadne přednostně. Škodlivé buňky tak likvidují náhražku,“ vysvětlila předsedkyně regionální organizace Unie Roska v Brně doktorka Kamila Neplechová.

Jak doplnila, lék Copaxone, vyráběný v Izraeli, se navíc nevydává na běžný předpis, nemocný musí jít do takzvaného MS centra pro roztroušenou sklerózu, kde předpis dostane a zrovna si ho i v tamní lékárně vyzvedne.

U nás k dostání není

Lék, který platí pojišťovna, se v běžných lékárnách vyzvednout nedá. „Ani jeden z farmaceutických obchodů v České republice tento lék nevede. U nás tedy nejspíš běžně v lékárnách sehnat nepůjde. Lék lze dostat jen na speciálních pracovištích, případně v nemocnicích,“ potvrdil lékárník Leoš Guryča.

Na jihu Moravy jsou taková centra i s lékárnami pouze v Brně. „Pacient, který jede na kontrolu, dostává běžně tři balení po třiceti injekcích. Ty si píchá denně. Je to jediný lék tohoto druhu,“ dodala lékařka, která byla z netypického nálezu také velmi překvapená.

Podle ní však není lék nebezpečný v případě, že by se dostal do nepovolaných rukou. „Když by si ho někdo píchl, nebo pozřel, tak se mu nic nestane. Mohl by se jedině pořezat o rozbité sklo. Stříkačka, která na injekci je, je krytá,“ dodala Neplechová.

Obdobný případ zatím neřešila ani policie. „Mohlo by jít o přestupek na úseku ochrany životního prostředí. Případný pachatel by mohl dostat pokutu až do deseti tisíc korun,“ sdělil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Obec Tvarožná Lhota má s pohozeným odpadem dlouhodobé problémy, a to i přesto, že v rekreační oblasti se nacházejí popelnice na odpad tříděný. Od letošního roku dokonce zvýšila chatařům z oblasti poplatek za odpady o dvě stě korun. „Bylo by dobré, kdyby se lidé zamysleli nad tím, co a kam vyhazují a kolik peněz mohou ušetřit tím, že se nepotřebných věcí zbaví na místech k tomu určených. V případě vrácení těchto léků přímo do lékárny by to bylo čtyřiapadesát tisíc korun,“ uzavřela starostka.