Do příběhu s velmi smutným koncem protkaným tragickými osudy dětí zavede návštěvníky nová expozice v muzeu domácího a zahraničního odboje ve Vřesovicích. Hlavním hrdinou je zdejší rodák Leo Ecker. Později nešťastný otec se ukázal po vyhlášení Československa jako úspěšný velitel u Slovácké brigády, s níž pod křídla mladé republiky připojoval město Mikulov či Lednici.

To už byl ostřílený bojišti první světové války v Karpatech i zkušenostmi z ruského zajetí. Z něj se vrátil domů v roce 1918 a začátkem listopadu byl přidělen do Slovácké brigády.

„Působil u štábu brigády, jako pobočník velitele brigády a později jako velitel břeclavského úseku,“ popsal cestu vřesovického důstojníka historik Lukáš Lexa, který se výrazně podílí na přípravě nové expozice.

Památník Oldřicha Pechala se ve Vřesovicích otevře od 1. července.
VIDEO: Zavražděný hrdina z Vřesovic Pechal, bojovník s nacisty se dočkal pocty

V následujících letech to Leo Ecker dotáhl až na majora a prozatímního velitele II. praporu 27. pěšího pluku. Jenže jeho rodina zatím dostávala jednu ránu za druhou. Nejdříve mu zemřela dcera Olga, měla necelé čtyři měsíce. Následně i dva synové. Navíc měl trpět nevyléčitelnou chorobou. Jeho životní pouť pak skončila na nedalekém kopci Brusnice, odkud se po Chřibech rozezněla fatální rána.

„Podle Národních listů mohl být důvodem k sebevraždě nešťastný osud jeho dětí. Jeden syn se totiž utopil a druhý zemřel na popáleniny poté, co na sebe svrhnul vánoční stromek. Třetí syn byl navíc postižen nervovou obrnou,“ uvedl Lexa, který je i členem Klubu vojenské historie Slovácko.

Nová expozice v muzeu domácího a zahraničního odboje ve Vřesovicích je věnovaná zdejšímu rodáku, přibližuje důstojníka Lea Eckera.Nová expozice v muzeu domácího a zahraničního odboje ve Vřesovicích je věnovaná zdejšímu rodáku, přibližuje důstojníka Lea Eckera.Zdroj: Deník/Petr Turek

A právě členové klubů vojenské historie se postarají už od desáté hodiny o sobotní program před muzeem, kde příchozí objeví nejen dobové vojenské tábory, ale budou moci sledovat dynamické ukázky výcviku československého vojska. Samotné otevření nové expozice je naplánované na sobotní patnáctou hodinu.

„Její příprava nám zabrala téměř dva roky práce. Naše bádání významně posunulo dějiny jižní Moravy, kde se po první světové válce tvořila československá armáda. Náš rodák, Leo Ecker byl jedním z velících důstojníků Slovácké brigády při obraně hranic s Rakouskem,“ upozornil Ivo Kozák, předseda spolku Památník Oldřicha Pechala a Svatopluka Štulíře.

Vřesovice zvou na Putování Moravským Slováckem.
Putování Moravským Slováckem nabídne i dobrodružství pro děti

Návštěvníci mohou v nové expozici vidět jak osobní věci Leo Eckera, tak zbraně vztahující se k jeho vojenskému životu. Jde například o pušky Werndl vzor 1867 či opakovačku Mannlicher M95 na pět nábojů, československou pistoli vzor 24 i raritní náboje, patrontašku, bodáky, šavle i uniformu, důstojnickou čepici a další výstroj. Mimo jiné jsou tady k vidění i legionářské karty či nálezy z Brusnice.