Zato v podhůří Bílých Karpat je situace příznivější. Členové ratíškovického mykologického kroužku dokonce na Radějovsko uskutečnili výpravu za hřibem satanem. Je jedovatý, ovšem je uvedený v Červeném seznamu hub jako zranitelný druh. „Byli jsme tam na pozvání vášnivého entomologa Josefa Holomka. Na kraji lesa na nás čekalo neskutečné množství satanášů, střízlivým odhadem sedmdesát kusů. Nevěděli jsme, kterého dřív fotit. V lokalitě jsme vydrželi dobré dvě hodiny a nemohli jsme se nabažit," přiblížil své dojmy dvorní fotograf ratíškovického klubu Ladislav Špeta.

Právě Bílé Karpaty a Chřiby naskýtají houbařům v hodonínském okrese ty nejlepší možnosti. „Roste tam pestrá paleta barevných hřibů, mimo satanů také bronzové, dubové, Quéletův či medotrpké," vyjmenoval možné úlovky prezident ratíškovického Mykologického kroužku Václav Koplík.

Podle Koplíka ale začínají houby rašit i v nižších polohách. „Už sem tam objevují klouzky, ryzce a masáky, tedy muchomůrky růžovky. Je naděje, že když přestane foukat a zaprší, houby více porostou i v Dúbravě," uvedl ratíškovický mykolog.

Hřib žlutomasý (jedlý). Nález na Hodonínsku.

V Ratíškovicích jsou ale v plném proudu přípravy na jubilejní pětatřicátý ročník výstavy hub, která se od soboty do pondělí uskuteční v tamní hasičské zbrojnici. První den začíná hodinu po poledni, v neděli a pondělí pak houbaři otevírají expozici už v devět hodin ráno. „Sbírat exponáty začínáme ve čtvrtek, takže budou čerstvé a doplňované až do neděle. Samozřejmě bude fungovat poradna, jsme domluvení na účasti předního českého mykologa Aloise Vágnera z Brna," upozornil Koplík. Návštěvníci výstavy ale uvidí zřejmě také houby nalezené i mimo hodonínský okres, například od přátel pořadatelů, z Uherskohradišťska nebo slovenského Záhoří. „Čekáme na zprávy o tom, jak to vypadá v Beskydech, abychom se mohli vypravit i tam," podotkl Koplík. Právě tam minulý týden narazili přerovští kolegové na evropský unikát čirůvku osténkatou.

Kromě čerstvých hub budou v ratíškovické hasičské zbrojnici k vidění také fotografie vzácných exemplářů, k dostání pak mykologická literatura a unikátní korespondenční lístky s palečkou zrzavou. „Jde o pro Evropu špičkový nález Romana Maňáka," připomněl předseda ratíškovického kroužku s tím, že na výstavě by měla být i houba, ve které žije nejmenší brouk v Evropě.

Ve více lokalitách se začíná objevovat také jedna z největších hub v České republice vějířovec obrovský. „Vyrůstá z dřevěných zbytků. Jako mladý má všestranné uplatnění v kulinářství, ať už jde o guláš, či smaženici," nabídl možnosti Koplík.

O necelý měsíc po Ratíškovicích pořádají svou hodovou výstavu hub sousedi z Dubňan, a to od devátého do jedenáctého října v restauraci Baník u fotbalového hřiště. „Potřebovali bychom, aby zapršelo. Zatím je to špatné, jen pár masáků, máslenek a kozáků," dodal za dubňanský Mykologický kroužek Jan Pantlík.