„Střední školy mají o účast velký zájem. Přihlásilo se jich ještě více než loni, a to dokonce i přesto, že se některé školy slučovaly a místo dvou stánků tady budou mít jen jeden. Další zájemci totiž čekali na to, až se nám něco uvolní. Kulturák tak bude letos plný," řekla spokojená ředitelka pořádajícího hodonínského pracoviště Střediska služeb školám Hana Krojzlová.

17. ročníkKdy: 2. října, 11.00 17.00;
3. října, 8.00 17.00
Kde: Dům kultury Hodonín
Více: www.ssshodonin.cz

Dnes a zítra se tak zaplní velký sál, foyer, balkon, hala i chodba ke kinosálu, kromě třiapadesáti škol se představí i Úřad práce. Hodonínská přehlídka nenabídne jen vzdělávací zařízení ze Slovácka, ale i z Brna, Rožnova pod Radhoštěm, Rajhradu, Jedovnic, Velkého Meziříčí, Nového Města na Moravě, Olomouce nebo Kroměříže.

Středisko služeb veletrh pořádá především kvůli dětem a rodičům. „Vím, že k nám s nimi chodí i šesťáci či sedmáci. Hlavní je však oslovit osmáky a deváťáky. Z našeho okresu sem přijíždí ze všech škol buď hromadně autobusy, nebo v těch menších vyhlásí denní volno, aby žáci mohli vyjet na veletrh s rodiči," uvedla Krojzlová.

Loni podle ní dorazilo do hodonínského kulturního domu kolem dvou tisíc studentů a necelých pět set rodičů. „Ve čtvrtek dopoledne k nám jede osmdesát procent škol. Největší nápor je asi do dvou hodin odpoledne," upozornila pedagožka s tím, že kromě školáků z Hodonínska přijíždí na veletrh i žáci z Břeclavska a Uherskohradišťska.

Přehlídku vzdělávacích zařízení doplní také kulturní vystoupení různých žánrů. Například strážnická střední škola připraví módní přehlídku, lesníci z Hranic ukáží myslivecké troubení. Další účastníci veletrhu předvedou gymnastickou sestavu. „Na slavnostním zahájení bude vystupovat sbor hodonínského gymnázia," upozornila ředitelka.

Dalším zpestřením dvoudenní akce budou ukázky šikovnosti. Studenti předvedou, co dokáží vytvořit z marcipánu, jak zdobí perníčky nebo jak umí vyřezávat či obrábět kovy.