Současný plán končí v roce 2016, nový bude platit od prvního ledna 2017 do posledního prosincového dne roku 2026. „Každý les nad padesát hektarů musí mít takový plán, což je povinné ze zákona," upozornil správce lesa Petr Kvapil.

Dokument například určuje maximální limit těžby, kterému se říká etát a jejž vlastník nesmí překročit. „Majitel není vázaný těžit jen určitou část každý rok, může brát podle svých potřeb, třeba i všechno najednou. Pak jsou tam druhé závazné ukazatele – probírky a prořezávky porostu se stářím do čtyřiceti let. U nich jsou napsané plochy, kde se zásah musí udělat. To je také závazné. Všechno ostatní jsou jen doporučení, třeba co by mělo vytěžený materiál nahradit," popsal správce.

Úpravy v plánech se týkají téměř celého okresu Hodonín a části Uherskohradišťska. Celkem jde o sedmdesát tisíc hektarů lesa. Změny zajišťují specializované firmy s licencí. Těch je v republice asi deset až dvacet. „Příprava plánu je teď ve fázi výběru zpracovatelské firmy. Letos na podzim začnou práce, které spočívají ve srovnání parcel na mapě se skutečností, leccos se mohlo za těch posledních deset let změnit nebo 
i opomenout," přiblížil Kvapil.

Potom budou na řadě terénní průzkumy. „Při nich se les popisuje, zaznamenávají se nové paseky, jejich umístění, co na nich roste. Na podzim 2016 to pak musí schválit úřady," vysvětlil správce lesa.

Ceny za nový lesní plán vychází z výběrového řízení. Průměr je tři sta padesát korun za hektar. Velikost předmětné oblasti tak určuje celkové náklady. Stát vypracování plánu dotuje částkou asi tři sta korun na hektar.