Bezpečný přechod pro chodce i cyklisty zajistí lávka přes rušnou silnici I/55. S prvními pracemi už představitelé města začali, s těmi posledními skončí až za několik let. Na středečním setkání u kulatého stolu s Hodonínským deníkem Rovnost a osobnostmi města to řekl starosta Hodonína Libor Střecha.

Co bylo podnětem k projektu Lesoparku Dúbrava? Kdy a proč vznikl?

Už v minulém volebním období vznikly první kroky spojené s celým lesem. Důležitým momentem bylo převedení dané části lesa do majetku města, kdy se uskutečnila směna pozemků s Lesy České republiky. To bylo nejdůležitějším startovacím prvkem. Teprve tehdy jsme mohli začít uvažovat o budoucnosti lesoparku. Chceme jej otevřít veřejnosti, najít tam možnosti pro relaxaci, sportování i vzdělávání lidí prostřednictvím naučných stezek. Cílem je vytvořit propojený koncept celého území, aby do sebe všechno zapadalo.

Jak se v projektu pracuje se sportovišti?

Plány vycházejí ze stávajících zájmů místních sportovců z areálu U Červených domků. Sportoviště se sice v minulosti dočkala nějaké modernizace, některá hřiště jsou ale zastaralá. Hlavně tribuna si zaslouží modernizaci.

Jak do plánů zapadá modernizace zoologické zahrady?

Jsou zpracované projekty na modernizaci pavilonů i výstavbu provozní budovy, kde vznikne zázemí pro zaměstnance i sklad krmiv pro zvířata. Stavbu zahajujeme už teď v dubnu. Věříme, že po prázdninách začneme rovněž s rekonstrukcí stravovacího zařízení pro veřejnost. Vznikne ve stejné budově a bude přístupné nejen návštěvníkům zoo, ale rovněž veřejnosti zvenčí.

Jaký bude osud centra ekologické výchovy?

Stávající centrum ekologické výchovy se změní na Dům přírody, ale centrum přitomzůstane zachováno. Společně vytvoří vstupní bránu do lesoparku.

Jak silné budou zásahy do stávajícího porostu lesa?

Na základě doporučení odborníků a lesních hospodářů odstraníme pouze náletové dřeviny nebo poškozené stromy tak, aby se dubový les prosvětlil.

Mohou se k projektu vyjadřovat spolky nebo veřejnost?

Všechny zásahy s lidmi probereme. Už loni se obyvatelů Hodonína dotazovali studenti Mendelovy univerzity na jejich názor k projektu, jaký mají k této lokalitě vztah, co by se jim tam líbilo. Sami zjišťovali, co tam žije, jaké jsou tam možnosti a podobně. Jsou tam například mokřady, které potřebují obnovit. I naučné stezky. Byli bychom rádi, kdyby se to všechno podařilo zachovat a vylepšit. Včetně cyklistických a bruslařských stezek, a to podle vychozených a vyježděných tras. Jen by byly zpevněné. Mluvíme se spolky, obyvateli Bažantnice, základními školami, sportovci… Nechceme nic vymyslet sami. Půjde o místo, kam lidé opravdu budou chodit a budou se tam chtít potkávat.

Co v lesoparku přibude?

Například někdejší restaurace u Červených domků, historicky tam byla a spousta lidí si ji pamatuje, i já. Zmizela, a my tam chceme toho ducha místa vrátit a udržet jej tam.

Kdy to všechno bude hotové?

Nejdále jsme s Domem přírody. Když všechno půjde dobře, budeme koncem října podávat žádost o dotaci a uvidíme, jak budeme úspěšní. Pokud ano, mohli bychom začít už příští rok. Plánovanou lávku přes pětapadesátku bychom mohli postavit také příští rok. Záleží na složitosti administrativních úkonů. Právě u lávky cítím velkou potřebu z důvodu bezpečnosti. Mezitím zpracujeme studie na sportoviště. Celý projekt je práce na více volebních období. Je připravený tak, že může navázat případně další politické vedení radnice a pokračovat.

Jaká je odhadovaná celková částka?

Vše bude v řádu sta milionů korun. Musíme to pojmout rozumně a nesmíme naplánovat něco, co neumíme zaplatit. Zaměříme se na dotační tituly. Když v nich nebudeme úspěšní, budeme zvažovat, co z těch projektů upřednostníme.