„V rámci prevence někdy přistupujeme u mladých lesních kultur k postřiku chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Tato látka však při pokojové teplotě silně zapáchá,“ informuje mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Naruší vzhled

„Občas lesníci odstraňují některé boční větve nebo nastříkávají větve a kmínek stromu barevným sprejem. Význam obou těchto opatření je ve snížení estetické atraktivnosti stromku,“ dodává.

Lesníci se podle něj v předvánočním čase také mnohem častěji pohybují místy, která by mohla zloděje stromků přilákat, a to během pracovních i víkendových dnů i nocí.

Přesto se stává, že si někteří šetřílci, kterým se za živý stromek nechce utrácet, domů kořist přinesou. Pokud je však lesníci nebo policie u krádeže chytí, hrozí jim až dva roky za mřížemi.

„V případě, že se bude jednat o přestupek proti majetku, může dostat zloděj pokutu až patnáct tisíc korun. Pokud hodnota stromku přesáhne pět tisíc korun, pak půjde o trestný čin krádeže nebo poškozování cizí věci, při které hrozí až dvouleté odnětí svobody,“ uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Hodnotu stromku by pak musel určit soudní znalec.

Za opravdovou drzost by se dalo považovat, kdyby zloději kradené stromky ještě prodávali. S tím se ale zatím například Rostislav Uhman ze Strážnice, který vánoční stromky už několik let prodává, nesetkal. „Stromky vozíme z Rožnova pod Radhoštěm a Šumavy. Vše je doložené daňovým dokladem,“ říká prodejce.

Ke hlídání stromků se však začínají chystat také majitelé plantáží, na kterých většinou smrčky, borovice a jedle rostou. Jedním z nich je i Karel Zahradníček z Petrova, který se svými dvěma bratry vlastní dvě plantáže o rozloze dvacet hektarů.

Na těch už pátým rokem vysazuje jehličnaté stromky určené speciálně na Vánoce. Takové stromky jsou totiž narozdíl od těch, které rostou v lese estetičtější. „Každý rok nasadíme pětadvacet tisíc stromků. Začali jsme v roce dva tisíce šest. První stromky už jsou skoro k výřezu,“ uvedl.

S vysílačkou v ruce

Problémy zatím neřešil, s nenechavci ale počítá. „Pohlídat to kamerami nebo psem nejde. S výřezem začneme ještě dřív, než se zloději vzbudí, nebude to ale celé množství. V takovém případě pak budeme objíždět plantáž v autě, s vysílačkou a mobilem v ruce,“ předpokládá Zahradníček.

Na uřezání dobrého vánočního stromku si musí pěstitelé několik let počkat. Borovice jdou na vánoční trh po pěti až šesti letech od vysazení, smrčky ještě o dva roky později. „Jedle se vyřezává až v desátém až jedenáctém roce,“ doplnil pěstitel.