Linka z Brna do italského Bergama zatím v rezervačním systému v letní sezoně 2021 schází. „Zda to tak zůstane, nebo se v průběhu roku v letovém řádu nakonec objeví, bude ještě předmětem společných jednání,“ naznačil Splavec.

Pokračují také jednání o zřízení nové linky do ukrajinského Kyjeva. „Nyní je ve hře zahájení 25. dubna. Vše závisí na vývoji situace s koronavirovou pandemií a souvisejícími restrikcemi, reakcí trhu a dalších externích vlivech,“ poznamenal mluvčí letiště.

Zástupci letiště jednají i o dalších destinacích. Jejich prioritou zůstávají města v severním Porýní-Vestfálsku, centrální Francii a na britských ostrovech.

Podle představitelů tuřanského letiště byl loňský rok nejhorší v novodobé historii. Počítají se ztrátou až pětasedmdesát milionů korun. Odbavili pouze šestaosmdesát tisíc cestujících, což je šestnáct procent oproti roku 2019. „Fatálně je poškozuje covidová situace. Nepomáhá jim ani loňský daňový balíček, zejména zrušení superhrubé mzdy, které ochuzuje kraje a města,“ sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

Některá letiště se tak podle něj přeorientovávají na nákladní přepravu, jiná se potácejí na pokraji krachu, respektive ukončení provozu.