„Časy, kdy jsme měli plno, se už nevrátí. Spousta lidí vidí film ještě dřív, než se dostane do kin. Skalní diváci, kterým jde o atmosféru, ale ještě přicházejí,“ uvedla vedoucí letního kina v Rohatci Jarmila Gurská s tím, že vloni nepřesáhla celková návštěvnost pět set diváků. Podle ní se dá za úspěch považovat, když přijde jen padesát lidí. Pro méně než pět se však promítačka ani nezapíná.

Podobnou zkušenost má i vedoucí kina ve Veselí nad Moravou Marcel Řimák. V loňském roce pro Veselany rozšířil promítání na dva a půl měsíce. Zájem byl ale tak slabý, že se letos rozhodl akci zkrátit na pouhý týden. „Pro lidi jsem vybral hlavně trháky v čele s posledním dílem Harryho Pottera. Toho venku odehrajeme jen dva týdny po premiéře,“ sdělil.

Nejhůře jsou na tom Milotice. Před třemi lety se v zahradě státního zámku rozjelo poprvé letní kino. Letos musí diváci za filmem jinam. „Na prázdniny s letňákem nepočítáme,“ sdělila místostarostka obce Irena Nedvědická.

Příznivci filmů na čerstvém vzduchu si polepší pouze v Ratíškovicích a Hodoníně. V okresním městě na ně čeká Kinematograf bratří Čadíků a po loňské pauze se do města vrátí i filmová Kukanda. „Ze sportovního stadionu jsme akci přesunuli k areálu u hodonínského jezu. Myslíme si, že místo je pro lidi lepší, protože je víc v přírodě. Nebudeme nikoho rušit a je tam i lepší zázemí,“ řekla ředitelka hodonínského Domu kultury Lucie Hostačná. Ratíškovice zkusí letní kino vůbec poprvé.

Do kina i turisté

Jediným místem, kde si ještě účast pochvalují, je Strážnice. Ředitelka tamního kulturního domu Danuše Adamcová ale připustila, že jim návštěvnost zvyšují turisté. „Přijedou k nám na týden a mají zájem o to, co mohou ve Strážnici vidět a prožít. Navíc se nezaměřujeme pouze na víkendy, ale hrajeme v pondělí, ve středu a v pátek,“ uvedla. Strážnici ještě čeká oprava promítací plochy.

Snižující se zájem diváků se snaží obce řešit různě. Například Vacenovice, které mají letní kino na fotbalovém hřišti, slibují sucho i za deště. Zajistí ho krytá tribuna. „Pro děti, které mají na vysvědčení vyznamenání, a pro ty, které absolvují naši školu, máme volné lístky,“ informovala za obec Marcela Tomašovičová. V Rohatci se zase tentokrát zaměřili na výhodnější vstupné pro rodiny.

Kdy se hraje

DOLNÍ BOJANOVICE: 1. – 6. srpna

HODONÍN: 22. – 28. srpna

KYJOV: 24.6. – konec srpna

MUTĚNICE: 4. – 10. července

RATÍŠKOVICE: 23. – 30. červen

ROHATEC: 17. června – 10. září

STRÁŽNICE: 11. července –26. srpna

VACENOVICE: 1. – 9. července

VESELÍ NAD MORAVOU: 1. – 7. srpna

KINEMATOGRAF:

DUBŇANY: 4. – 6. července

HODONÍN: 7. – 10. července

ZUZANA ČERNÁ
PETR TUREK