Prožít prázdniny ve městě, nebo na vsi a ještě se něco naučit? Na Hodonínsku to není žádný problém. V regionu v letních měsících přibývají různé tvořivé dílny i školy. Zapojují se do nich nejen občanská sdružení, ale například i dětská oddělení knihoven.

Například ve Veselí nad Moravou se uskuteční první Letní zarazická školička. Ujme se jí členka občanského sdružení Veselme se Marta Halamíčková. S výukou dětí má zkušenosti. „Učila jsem výrobu keramiky v místním domečku, pořádám různé workshopy, jezdím s dětmi na tábory. Hlavně jsem si ale říkala, že by bylo fajn, aby mohly děti prázdniny strávit nějak aktivně," řekla mladá umělkyně.

Po dva prázdninové měsíce chce dětem buď v jednotlivých dnech, nebo v uceleném bloku ukázat nejen techniky korálkování, práci s polymerovou hmotou fimo, batiku, plstění, výrobu keramiky na kruhu, ale také jim přiblížit kreslení či malování. „Scházet se budeme v Zarazickém centru. Čeká mě ještě schůzka s rodiči a záleží na tom, jaká forma jim bude vyhovovat. Platit za děti nebudou mnoho, na projekt jsem totiž získala grant," doplnila Marta Halamíčková.

Druhý ročník Letních tvořivých dílen pořádá občanské sdružení Futra z Velké nad Veličkou. Na děti do patnácti let čekají v areálu Fňukalova a Válcového mlýna hned čtyři dílny. „Letos se zaměříme na keramiku, malbu a kresbu a také fotografii. V plánu je i loutková dílna, při které mohou děti vytvořit loutky i kulisy," sdělila za pořadatele Pavla Vachunová.

Fotografická dílna je přitom podle ní netradiční. Místo digitálních fotoaparátů si děti vyzkouší techniku camera obscura. „Netradičně chceme pojmout také dílnu malby a kresby. Jednu její část věnujeme hliněným pigmentům. Malba a kresba bude v plenéru a využijeme uhel, akrylové a temperové barvy, papír, dřevo nebo houby. Naším záměrem je, aby děti jen otrocky nekopírovaly skutečnost, ale spíše zachytily dojem z krajiny formou vlastního vidění," vysvětlila Pavla Vachunová. Velické dílny potrvají od třetího do sedmého července. Díla dětí Futra vystaví při letošních Horňáckých slavnostech, které se konají třetí červencový víkend.

Různé tvořivé dílny ale v posledních letech nabízejí také knihovny. Například ta strážnická pořádá Prázdniny s knihovnou.

Aktivity nabídne každý den kromě středy. „V pondělí máme v plánu tvořivé dílničky, ve kterých chceme příchozí naučit například ubrouskovou techniku nebo je nechat vytvořit různé papírové ozdoby. Na druhé červencové pondělí jsme pozvali paní, která tvoří mandaly," uvedla knihovnice dětského oddělení Městské knihovny ve Strážnici Alena Brhelová. Přijít ale podle ní mohou děti i dospělí.

Aktivní dopoledne nabízelo v minulosti také dětské oddělení Městské knihovny v Hodoníně. Letos přijdou děti do knihovny marně. „Dětské oddělení je až do třicátého srpna zavřené. Opravujeme totiž elektroinstalaci a přestože je dětské oddělení od loňska opravené, není do něj dobrý přístup, protože se dělají opravy i na chodbách," informovala ředitelka knihovny Hana Šimonová s tím, že další akce pro děti chystají v Hodoníně až na podzimní prázdniny.