Zatímco u jiných cest jsou aleje vysazovány většinou z jednoho druhu stromů, tady zastupuje každý ze sto pěti kusů odlišný botanický druh. „Jedná se o naučnou stezku Letokruhy. Našim záměrem je seznámit s druhovou skladbou dřevin a utvářet kladných vztah ke stromům,“ řekla vedoucí odboru komunálního hospodářství hodonínského městského úřadu Ivana Mrkosová. Na naučné stezce dlouhé jeden kilometr jsou stromy, které na území České republiky rostou odnepaměti, stejně jako dřeviny, jež byly nedávno dovezeny z jiných míst světa, ale u nás se jim daří. Každý strom je označen štítkem s českým a latinským názvem.

Nejen zájemci o botaniku, ale každý, kdo si do těchto míst zajde, se tak může seznámit s bohatstvím a různorodostí dřevin. „Stromy jsou sice ještě mladé, ale už teď lze sledovat variabilitu listů nebo květů,“ dodala Mrkosová, podle které rozhodně stojí za to vydat se sem na procházku. Stezka měří kilometr a jsou na ní volná místa, na která možná v budoucnu přibudou další stromy.

Projekt Letokruhy stál 475 tisíc korun a z toho 250 tisíc získal Hodonín jako dotaci. Město tak zároveň částečně řeší také náhradní výsadbu, kterou podle současných zákonů musí realizovat za pokácené stromy. „Měli jsme problém nalézt vhodnou lokalitu pro tuto výsadbu. Nakonec jsme zvolili Nesyt, uvidíme, nakolik bude toto místo vyhovovat,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.