Včelaři na Hodonínsku se shodují. Dlouhá zima může za to, že letos bude málo medu. Pro některé včelaře jde dokonce o nejhorší sezonu, kterou pamatují. „Situace je velmi špatná. Oproti loňskému roku klesla produkce medu o více než polovinu. Včelařině se věnuji už čtyřicet let a takový rok, jako je ten letošní, si snad ani nepamatuji," řekl předseda hodonínského okresního výboru Českého svazu včelařů Miroslav Smolík.

Včelaři se také shodnou na na negativním působení chladného počasí na včely. Mnohem lepší je naopak horko. Déšť i vítr včelám vadí také. „Letos byla dlouhá zima a velký podíl na tom, že bude málo medu, má i měsíc květen, který byl velmi chladný. Navíc hodně foukalo a včely se v takovém počasí málo rozvíjely. Matky v tak špatném počasí málo kladou, včelstvo se pak nerozvíjí a je slabé. A slabé včelstvo žádný med nepřinese," uvedl vřesovický včelař Miroslav Vaculík.

Kromě toho, že v chladu matky málo kladou, má chlad a nedostatek slunce špatný vliv i na potravu pro včely. „V takovém počasí nemají včely co nosit. Na květinách totiž není moc nektaru," vysvětlil Miroslav Vaculík, který v těchto dnech vytáčí poslední med. Podle jeho slov byl červen pro včely lepší než předchozí měsíc a červenec je poměrně dobrý. „Akorát teď už nemají včely co nosit," podotkl včelař, který má už teď téměř vyprodaný květový med. „Produkce byla opravdu tak poloviční. Ta samozřejmě závisí na síle včelstva, průměrně má však jedno včelstvo přinést aspoň čtyřicet kilogramů medu. Letos přineslo tak dvacet kilo. Myslel jsem, že bude produkce lepší, ale květen zavinil, že nebude," řekl vlastník čtyřiceti včelstev Miroslav Vaculík.

První med se podle včelařů točí ke konci května. „Jde o květový med a ten byl letos velmi slabý. Pak nastupují akáty a akátový med není letos skoro vůbec. Jak vykvetly, začalo pršet a nektar z akátů tak nebyl," upřesnil Miroslav Vaculík s tím, že naopak červen byl pro včely dobrým obdobím, a proto má kvalitní lesní med. „Je dobrý, ale je ho málo," podotkl vřesovický včelař.

Kilo za 130

Akátový med nemají ani další včelaři. „Akát krásně kvetl, ovšem pršelo a byla zima. Pak kvetla lípa a následně kvůli počasí nic. Letos je to opravdu bída. Dokonce jsem mluvil i s některými včelaři, kteří letos ještě vůbec nestáčeli," sdělil Miroslav Smolík.

Menší množství medu je letos obecný trend. „I když později přišlo i teplé počasí, tak na řepky a na první květy včely vůbec nepřiletěly. Akát propršel. Něco málo bude alespoň z lípy," řekl hovoranský včelař Vít Marada. Ani on za dvacet let nepamatuje horší sezonu než tu letošní. „Naštěstí však nežijeme z prodeje medu, ale prodáváme matky. Všechno však souvisí. Docela se nám zhoršily i podmínky. Dříve se na poli osázeném pšenicí objevily i rostliny, které mohly včely opylovat. Dnes, když je na polích pšenice, je tam opravdu jen ona a za celý rok tak není na poli pro včely vůbec nic," uvedl Vít Marada.

U řady včelařů se malá produkce podepíše i na ceně medu. „Zdražil jsem o deset korun. Kilo medu stojí sto třicet korun, akátový je letos za sto padesát," dodal Marada.