Jak upozornila starostka Louky Anna Vašicová, letošní účast na koštu byla rekordní. „Přišlo tak o stovku lidí víc," podotkla starostka.

Z největší dálky zřejmě za louckými trnkami zavítal Belgičan Aron. „Udělal si u nás zastávku. Cestuje až do Mongolska," upozornil jeden z návštěvníků Jakub Hlahůlek. Na koště se velice líbilo jeho kamarádce Markétě. „Jsem tady už po sedmé a je to nejlepší akce v Lúce za celý rok a chodí na ni čím dál víc lidí. Nejvíc mi samozřejmě chutnala slivovice, ale pochutnala jsem si i buchtách a povidlech," svěřila se dívka z Horňácka.

Nejen ona si mohla pochutnat na pětadvaceti druzích povidel a sedmačtyřiceti různých vzorcích pochutin z trnek. „Šmakujeme mi všechno. Vynikající byly řezy, bramborové pěry i honzovy buchty," řekla starostka a členka hodnotící komise s tím, že nejvzdálenějším vzorkem byl trnkový sirup z Kladna. „Kdysi nám poslali z Mostu i tvarohovotrnkový dort, který naštěstí celou cestu přežil," připomněla starostka.

S nejlepšími povidly se v Louce představila Marta Škopíková ze sousedního Lipova. „Rozhodování bylo velice těžké, protože povidla byla na vysoké úrovni. Například na třetím místě skončila hned tři povidla, takže musel být rozstřel, což znamenalo nové chutnání," pousmála se Vašicová.

Mezi stovkou slivovic, které podle Antonína Vrby vynikaly velkou kvalitou, zvítězila ta od domácího Davida Hudečka. „Vítězství mě příjemně překvapilo. Jsem velice rád. Vítězný vzorek jsem připravil tak, jako ten můj úplně první," svěřil se dvaadvacetiletý mladík.

O hudební doprovod se sice postarala cimbálová muzika Jožky Staši, ale aby nebylo trnek málo, tak jim skvěle sekundovala cimbálka Velické trnečky.