Z Hodonína hlásí mírně podprůměrnou sezonu, která se nedá s loňskou extrémní srovnávat. Letošní červenec branami koupaliště prošlo na osmadvacet tisíc návštěvníků, oproti loňsku je to pokles o osm tisíc. Jako jedni z mála na okrese mají k dispozici ohřev vody. „V květnu a červnu jsme přihřívali na pětadvacet stupňů. Jsme připravení, že jej spustíme i srpnu a září, stojí však nemalé peníze, takže musíme zvažovat také ekonomiku ohřevu," uvedl vedoucí Libor Bartoš.

Upozornil také na to, že jakmile budou dva či tři chladné dny, ohřevy vyzkouší a uvidí, jestli návštěvníky nalákají i v méně přívětivém počasí. Na konci srpna ještě chystají akci, při které se budou loučit s prázdninami.

V Těmicích počet návštěvníků ani nepočítají. „Je to velice slabý rok, obrovský propad. Vypadá to, že koupaliště už zavřeme. Počasí je špatné," uvedl těmický starosta Karel Král. Loni v průběhu prázdnin na tamní koupaliště přišlo kolem dvanácti tisíc lidí.

Aquapark Uhřice je v podobné situaci. Loňský červenec přilákal více než deset tisíc návštěvníků, letos jen přes šest tisíc. Přitom jej stejně jako v Hodoníně vyhřívají. ,,Solární systém jsme letos upravovali, aby lépe fungoval. Teplota vody se zvýšila, ale ještě to nemáme přesně statisticky zachycené," uvedl uhřický starosta Petr Tihelka.

Ve Vracově hlásí propad asi o jednu třetinu. V loňské první polovině prázdnin se přišlo do Vracova zchladit přes dvanáct tisíc lidí, letos jen něco málo přes osm. ,,Dokonce nemáme ani reklamu v rádiu," uvedla pokladní vracovského koupaliště Marie Hložková.

Ani v Lipově nezažívají skvělou sezonu, v červenci se přišlo osvěžit kolem čtrnácti set lidí. ,,Loni bylo přes třicet tropických dnů, a navíc má už většina lidí bazén doma," naráží na problém pokladní Marta Trýfková.

Zásadní vliv na návštěvnost má podle Radka Štěpánka, který má na starosti městské koupaliště ve Ždánicích, časté střídání teplot a s tím spojené kolísání teploty bazénové vody. Na to doplatilo i dubňanské koupaliště, které ztratilo šest tisíc hostů. ,,Loňské léto bylo rekordní, letos je to průměrnější," uvedl pokladní koupaliště v Dubňanech Roman Hunkař.

Očekávané prudké ochlazení zřejmě zájemce od koupání odradí. Koupaliště mají navíc nejnavštěvovanější období za sebou. „Nejvyšší odpolední teploty ve čtvrtek budou šestnáct až dvacet stupňů Celsia," uvedla za Český hydrometeorologický ústav Ivana Záluská. Obdobně má být i v následují¬cích dnech.

BARBORA CHYTILOVÁ
MAGDALÉNA KUNRTOVÁ