Radovanu Mančíkovi ze Zemědělského podniku Mikulčice se o současném stavu plodin na polích mluví velmi těžce. „Naši úrodu už nám nic nezachrání. Všechno, co máme sklízet je zničené. Slunečnice, rajčata i jablka. Je to jedním slovem katastrofa," povzdechl si Mančík.

Právě v tomto období má končit sklizeň průmyslových rajčat, která vlivem velkého množství vody praskají. Poté hnijí a dochází ke snížení jejich kvality. „Letošní sklizeň rajčat bude minimálně o jednu třetinu menší a méně kvalitní než v minulém roce," okomentoval situaci předseda agrární komory Hodonín Petr Chaloupka.

jak bude
čtvrtek:
nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C

pátek:
nejnižší noční teploty 9 až 5 °C, nejvyšší denní 14 až 18 °C

sobota:
nejnižší noční teploty 12 až 8 °C, nejvyšší denní 16 až 20 °C

Zdroj: ČHMÚ

Černě vidí i situaci s další zeleninou. Brambory, které musely zbytečně dlouho ležet v zemi, jsou napadené plísní a kvůli špatnému ošetření uhnívají. „Naopak u zelí je dostatečná vláha spíše k užitku, ale také hrozí praskání, které využívají škůdci či plísně, které pak zeleninu napadají," uzavřel Chaloupka s tím, že také podzim bude pro zelináře vyloženě nevhodný.

Malopěstitel a majitel Farmy na Zvolenci Stanislav Doležal z Dolních Bojanovic ale obavy mírní. „Až na rajčata, kterým letos počasí nepřálo, jsem zhoršení oproti minulým sezonám nezaznamenal. Jelikož pěstuju víc druhů zeleniny, tak se to vzájemně vyváží. Některé dopadly hůř, jiné zase lépe," nabídl svůj pohled Doležal.

Propadem v množství a kvalitě rajčatové úrody se už zabývá také potravinářský velkovýrobce Hamé. „Můžeme potvrdit, že letošní úroda rajčat v Česku není kvůli nepřízni počasí tak kvalitní. Musíme ji proto alespoň zčásti nahradit surovinami ze zahraničí," sdělil mluvčí podniku Petr Kopáček. Zároveň ujistil, že nutné změny se ve kvalitě produktů nebo na jejich ceně neprojeví.

Zemědělci navíc mají zkomplikované další pěstitelské postupy. Na místy stále podmáčené pozemky totiž nevjedou stroje. „Na pole se nedá s technikou dostat, takže nemůžeme chystat na setí ani nic jiného," upozornil Mančík.

K otázkám počasí na následující dva týdny se vyjádřil Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. „Od čtvrtka do neděle čekáme většinou polojasno až oblačno a jen menší pravděpodobnost přeháněk," nastínil situaci meteorolog.