Mezi nabízeným burčákem je i ten z odrůdy Miller Thurgau od Františka Vavříka ze Strážnice. „Prodáváme tady už popáté a berou si od nás burčák i cizinci. Tak i když jim přesně nerozumíme, tak víme, co chtějí," usmívá se domácí vinař s tím, že obvykle hosté vypijí nápoje z jeho hroznů kolem dvou set litrů.

Nejen pro jeho zákazníky je jedním z největších atrakcí Strážnického vinobraní krojovaný průvod, zvláště když loni kvůli nepřízni počasí nebyl. Ani v roce 2015 není zrovna obvyklý. Bakchus s doprovodem, zámecký pár ani členové folklorních souborů z celého Strážnicka totiž nedorazili od Skalické brány, ale z opačné strany, od Veselí. Do tradice se tentokrát nabourala kolaudace silnice. „Pocity z průvodu mám dobré, i když byl nezvyklý a kratší. Ale ještě se předvedeme při tancích ze Slovenska," říká Martin Zůbalík, který ve strážnickém kroji doprovází po průvodu Petru Šebestovou.

Zahraničním hostem, který zpestřil i průvod, byl bratislavský Technik. „Se souborem jsem na Strážnickém vinobraní už podruhé, je to tady velmi krásné a moc se nám tady líbí. Burčáku jsem si dal zatím jen dvě deci, ale po vystoupení to určitě napravíme a snad se vyrovnáme i domácím," usmívá se primáš Jozef Hudák.

Více než třicítka hostů ze slovenské metropole připravila pro návštěvníky Strážnice zajímavý program, který má letos premiéru. „Skloubili jsme v něm různé slovenské regiony a dokonce zajdeme i do zahraničí. Zazní tak zpěvy Bulharska a hudba bude doprovázet tance z Rumunska," prozrazuje Hudák.

Celkem vystoupilo čtyři sta účinkujících. Podle pořadatelů při letošním sedmnáctém ročníku padl návštěvnický rekord a jejich odhady se pohybují kolem sedmi tisíc lidí. „Ubytování bylo beznadějně vyprodané. Myslím, že šlo o mimořádně úspěšný ročník a díky tomu, že se daří udržet vstup zadarmo, se hosté mohou věnovat mezilidským vztahům," řekla ředitelka spolupořádajícího domu kultury Strážničan Danuše Adamcová.

Velkou pozornost si vyžádal právě domácí program Strážnica aj dějiny – možú rodit hrdiny. „Byl v něm nejen humor, ale i ukázky odvahy a hrdinství v běžném životě, například u těch, kteří museli na vojnu, nebo u nevěsty, jež se vzepřela tchýni," dodala ředitelka.