V rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce se tamní vedení zapojilo do dvou projektů, a to Příhraniční sportovně-kulturní areály a Na běžkách, na kole i pěšky-poznejme se, sousedé.

„Na jaře začneme s výstavbou víceúčelového hřiště, na kterém se budou při společných aktivitách setkávat děti našich zahraničních partnerů, obce Kočovce a města Brezová pod Bradlom,“ přiblížil starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Ten dále doplnil, že ve všech partnerských obcích budou vybudovány příhraniční sportovně-kulturní areály, a to za podpory evropských fondů. „Celková výše podpory činí devadesát procent nákladů,“ upřesnil starosta.

Druhý projekt kromě české a slovenské strany potěší především milovníky zimních sportů. Nová Lhota se totiž na jaře chystá na realizaci běžecké tratě. Po nejbližších lyžařských střediscích, a to javornickém Filipově údolí a radějovských Štěpničkách, které se zaměřují spíše na sjezdové lyžování, by si tedy mohli přijít na své i běžkaři.

Podle Okénky bude trasa upravována po značených turistických trasách. „Náročnější okruh povede na Velkou Javořinu, méně náročný na Vápenky a zpět. Pro děti bude k dispozici také cvičná běžecká louka,“ vysvětlil starosta.

Na tomto projektu se Nová Lhota podílí společně se slovenskými Vrbovci a projekt běžecké tratě je rozdělen minimálně do dvou etap.

V té první plánují podílející se strany vybudovat vhodné prostory pro parkování automobilů. „Následující etapa poté počítá se zřízením restaurace a penzionu,“ dodal starosta. Stejně jako v prvním projektu víceúčelového hřiště počítají partneři na vybudování běžecké trati s dotací pokrývající devadesát procent nákladů.