Oblíbené setkání tak letos hostí nejvýchodnější nejen Lhota, ale i vesnice Jihomoravského kraje. Do ní zamířili někteří účastníci sjezdu také na kole či dokonce pěšky. Nakonec do bělokarpatské obce dorazili zástupci celkem dvaašedesáti registrovaných Lhot. „Padesát procent úspěchu je počasí. Lepší než současné jsme si přát nemohli, takže úplně maximální spokojenost. Druhých padesát procent je dostatek jídla a pití, což myslím, že je. Lidi jsou spokojení, sjezd chválí, za což jsme rádi,“ říká před sobotním průvodem starosta pořádající Nové Lhoty Antonín Okénka.

Odhaduje, že do hostitelské obce zamířilo mezi tisícem až dvanácti sty lidí ze zúčastněných Lhot. „Pak jsou tady ještě stovky další hostů, kteří přijeli na program,“ podotýká starosta.

Pacienti hodonínské nemocnice mají novou klimatizaci v lůžkovém traktu chirurgie A.
Úleva pro pacienty v hodonínské nemocnici, využijí novou klimatizaci za milion

Kromě domácích Novolhoťanů byly na sjezdu velice početné výpravy především z nedalekých Lhot, jako jsou Hroznová, Ostrožská či Tvarožná. Ze sousedního Slovenska si svátek Lhot nenechali ujít reprezentanti téměř deseti Lehot. Například už po dvacáté za kamarádskou atmosférou obyvatel Lhot zamířil Ivan Slípek z Lhotky pod Ondřejníkem. „Vždycky je to nádhera. Je důležité, že vyšlo počasí a že tady všecko je. Letos je nás tady hodně, třiatřicet. Vyrazili jsme vlakem, autobusem, prostě postaru,“ nastiňuje své dojmy i způsob dopravy zástupce Pobeskydí.

Z Jankovské Lhoty dorazil na Horňácko Patrik Adam. „Je to tady super a docela na rekord. Nás tady dvacet, nejmladší je osmiletá Sofinka a nejstarší je Žába, má sedmašedesát. Na Sjezd Lhot jezdíme skoro každý rok, jde o pěknou akci a teď se těšíme na průvod,“ říká pravidelný účastník setkání z Benešovska.

Barevný kaleidoskop. Street art v Hodoníně.
Z nudné trafostanice chlouba. Podívejte se, co dokázali umělci v Hodoníně

Účastníci se na setkání představili i s mnoha transparenty. Lhoťané ze severovýchodních Čech hrdě nesli tento: „My jsme parta ze Lhoty, jezdíváme do Lhoty. My jsme parta z Krkonoš, poslal nás sám Krakonoš.“

Sjezdovou premiéru zažívá o tomto prodlouženém víkendu zástupce hostitelské Lhoty. „Mám na Nové Lhotě chalupu, tak se nabídlo, abych se zúčastnil. Moc se mi akce líbí, je bezvadná. Je tady spousta lidí, dobrých lidí,“ svěřil se Martin Myšák.

Účastníci Sjezdu Lhot a Lehot se v Nové Lhotě baví bohatým programu už od čtvrtka. Příští ročník se pořadatelství stěhuje na sever, do Starojické Lhoty.