Název: KNĚŽDUBSKÉ BIGBÍTOVÁNÍ

Kde: Kněždub, Olšiny

Kdy: pátek, 19.00

Po šestnácté se v Kněždubu uskuteční tradiční Kněždubské bigbítování. Příznivci především regionálních kapel se na ně mohou vydat už dnes od sedmi hodin večer do areálu Olšiny. Tentokrát na hudbychtivé návštěvníky čeká koncert kapel A.T.E.O.R, Step to the Croud, Vysoké napětí, Shadow Area, Aequilibrium a White cube.

Název: K NECHORÁM DO SKLEPA, OTEVŘENÉ SKLEPY

Kde: Prušánky, Nový Poddvorov

Kdy: sobota, od 10.00

Hned na dvou místech regionu otevřou v sobotu vinaři, kteří mají vinohrady nad prušáneckými Nechorami, svá království. Kromě domácích zpřístupní při pátém ročníku akce nazvané K Nechorám do sklepa své sklepy výrobci z Čejkovic či Moravského Žižkova. Do areálu se mohou návštěvníci vydat už od desíti hodin dopoledne. „Letos se do akce zapojilo devatenáct vinařů. Na tom, co budou rozlévat, jsme se přesně nedomlouvali. Většina z nich nabídne tradiční odrůdy z řady ryzlinků nebo rulandských. Chybět ale nebudou ani ty mladší, mezi kterými je například Donfelder. K ochutnání budou také vína amerických kříženců, jako je Chorvát," nastínil za prušánecké vinaře Luděk Košut. Ten předpokládá, že v sobotu do Nechor dorazí kolem tisíce návštěvníků. Podrobné informace najdou zájemci na webových stránkách www.nechory.cz. Ve stejný čas, tedy v deset hodin dopoledne, nabídnou své produkty také vinaři z Nového Poddvorova, a to při desátém ročníku otevřených sklepů.

Název: OSLAVA 75 LET ZAHÁJENÍ PROVOZU A PLAVBY NA VÝKLOPNÍKU

Kde: Sudoměřice, Výklopník

Kdy: sobota, 14.00

Technická památka Výklopník slaví. Letos od jejího otevření uplyne už pětasedmdesát let. Oslavy začnou zítra dvě hodiny po poledni. „Hrát bude cimbálka Martina Kláska ze Sudoměřic, připravený je košt ovocných destilátů a macerátů či loutkové divadlo. Mezi šestou a osmou hodinou večerní zahrají dvě folkové kapely. Program bude následovat zábavou, která potrvá do noci," uvedl k nabídce provozovatel přístaviště na Výklopníku Zdeněk Fojtík. Dětští návštěvníci se mohou těšit na krátké výletní plavby. Součástí akce bude losování výherců soutěže, kterou vyhlásilo vedení Baťova kanálu na sociální síti Facebook. Výklopník byl postavený v roce 1939 a sloužil k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích.

Název: MEZI SMRKY

Kde: Bohuslavice, Art Mlýn

Kdy: pátek od 18.00, sobota 15.00

Divadlo, výstavy, autorská čtení, koncert i film. To vše nabídne po dva dny festival Mezi smrky. Návštěvníky přivítá v areálu Art Mlýna u kyjovských Bohuslavic. Pořadatelé festival před pár lety přestěhovali z parku v centru Kyjova. „Od začátku jsme akci pojali jako setkávání ochotnických a profesionálních, místních a přespolních umělců. Program se vždy snažíme navrhnout tak, aby si z něj vybral každý. Například v pátek bych vyzvedl koncert kapely Vložte kočku, která vloni získala Cenu Anděl. Jde o kombinaci elektronické hudby s živými nástroji. V sobotu budou zase divadla pro celou rodinu. Promítat ale budeme i snímky z festivalu Jeden svět," dodal Orava s tím, že chybět nebude ani obnovená premiéra představení Padla kosa na kámen.

Název: ROHATECKÝ KOLÁČEK

Kde: Rohatec, letní kino

Kdy: sobota, 16.00

Šest folkových skupin nabídne druhý ročník festivalu Rohatecký koláček. Začne zítra od čtyř hodin odpoledne v areálu letního kina v Rohatci. „Ve Strážnici býval festival Zahrada, nyní nabízí podobný žánr Slunce, ale směrem k Hodonínu už podobná akce není. I proto jsme se rozhodli, že folkovou akci uspořádáme. Zároveň jsme chtěli dát prostor místním kapelám," uvedl k akci pořadatel Pavel Mitiska. Program se za nepříznivého počasí přesune do kulturního domu. Tentokrát se při festivalu představí Ivo Jahelka, Mecháči, Hazard, Modrá stopa, Karpaja a Čtyři oči.