Ve velkém a malém sále si stovky lidí prohlížely různě staré i barevně laděné horniny. Otázek měly hodně. Vystavovatelé na ně byli ale připravení. Například Jiří Knoflíček z Tišnova ochotně vyprávěl příběh téměř každého exempláře. „Jedna burza minerálů je ve stejný den také v Příbrami, ale tady je víc domácí prostředí," svěřil se sběratel.

Ten na hodonínskou prodejní výstavu zavítal už podruhé. Geologii se přitom naplno věnuje třicet let. Jeho hobby jej ale pohltilo už o mnoho let dříve. „Jako kluk jsem kameny chodil sbírat, to ještě burzy neexistovaly. Nacházel jsem křišťály, moriony nebo třeba baryty," vzpomněl na své začátky muž.

Podle Benady historie naftového dobývání a vznik ropy s minerály a horninami souvisí. „Burza je tak rozšíření pro lidi v regionu, aby se s kameny potkali a něco se o nich zároveň dozvěděli," nastínil záměr ředitel muzea.

Příchozí se navíc mohli podívat na všechny ostatní expozice, které instituce nabízí. Například Radek Flášar ze Svatobořic-Mistřína se dozvěděl, jak vlastně těžaři získávají ropu. „Myslel jsem si, že ji prostě jen vysají. Na obrázcích to tak všude možně ukazují, i ve školách. Jenže ono tomu tak není," podivoval se Flášar.

Hodonínskou burzu minerálů mohli zájemci navštívit i v neděli. V pondělí dopoledne muzeum přivítá skupiny školáků. „Do osnov základních škol se dostává čím dál více geologie. Poskytujeme tak učitelům šanci ukázat, jak horniny fyzicky vypadají. Máme připravenou jednoduchou prezentaci o cyklu hornin," dodal Benada.