„Neodejdeme odsud, dokud se dnes nerozhodne o odprodeji našich bytů do osobního vlastnictví!“

Tato a mnohem ostřejší slova se ozývala z řad obecenstva na pondělním bouřlivém zastupitelstvu v Hodoníně.

ČTĚTE TAKÉ: LIDÉ Z BRANDLOVY KŘIČELI A NADÁVALI ZASTUPITELŮM

Po výzvě, která se údajně objevila ve vchodech bytových domů na Brandlově ulici, jich přišlo hlasitý nesouhlas se změnou podmínek, jak byly nově nastavené v listopadu 2007, vyjádřit nejméně padesát nespokojených nájemníků těchto bytů.

„Podle nich by nájemníci, kteří by byty odkupovali nyní, zaplatili dvacet procent odhadní ceny. Na konkrétní byt by se ale připočítaly také konkrétní náklady na investice a velké opravy,“ řekla jednatelka Městské bytové správy v Hodoníně Jana Bimková.

Přestože Město Hodonín vzalo podle jeho vedení sociální aspekt vpotaz více, než jak je běžné v kterýchkoliv jiných městech a rozhodlo se byty prodávat za jedny z nejnižších cen v celé republice, nájemníkům se změna podmínek nelíbí.

Nechápou, proč někdo mohl svůj byt získat ještě před pár měsíci například za devadesát tisíc, zatímco oni teď podle nových pravidel musí zaplatit za své byty o dvě stě i tři sta tisíc více.

„Do navýšené ceny se započítá nově také například oprava stupaček, elektriky, velké opravy výtahu, budování lodžií a podobně,“ vypočítala Bimková, proč náklady na pořízení bytu tak prudce vzrostly.

Podle ní, ale třeba i místostarostky Anny Matějkové, starosty Lubora Šimečka či zastupitele Jana Králíka musí Město vynakládat i spravovat městské peníze velmi obezřetně.

„Je logické, že nemůžeme hájit pouze zájmy občanů z Brandlovy ulice a městský majetek doslova rozdat vybrané části lidí, která umí hlasitě křičet,“ domnívá se starosta.

Ten také poukázal na fakt, že například Kyjov rozprodává své byty za polovinu odhadní ceny a řada jiných měst ještě dráž.

„A co mají říkat ti, kteří žijí v družstevních bytech či rodinných domech a veškeré náklady si do koruny hradí sami?“ ptá se starosta Lubor Šimeček.

Přesto prý chápe, že v domech na Brandlově žije spousta lidí důchodového věku a sociálně slabší, kteří na koupi bytu tolik peněz nemají a v dnešní vypjaté době na úvěr od banky nedosáhnou.

„V takovém případě nikdo tyto lidi do koupě nenutí. Mohou zůstat dál v nájemním vztahu,“ uklidnil starosta.

To by se jim ale po chystané deregulaci nájemného mohlo značně prodražit.

Se změnou podmínek prodeje bytů nesouhlasí opoziční zastupitel Vítězslav Krabička. „Považuji to za velmi nespravedlivé,“ odsoudil rozhodnutí koalice.

V okamžiku, kdy bylo jasné, že původní návrh Rady zastupitelstvem neprojde, přišel s pozměňovacím návrhem Zdeněk Grombiřík.

„Ten ukládá Radě města, aby do říjnového zastupitelstva předložila nové podmínky prodeje městských bytů,“ uzavřel Grombiřík, který se domnívá, že kompromis je stále ještě možný.