„Toníkova matka je samoživitelka a složitá finanční situace jí často neumožňuje zaplatit celou měsíční úhradu za osobní asistenci pro syna, který bez této služby nemůže trávit čas jako jeho vrstevníci a věnovat se svým zájmům a koníčkům,“ vysvětlila, proč se radnice rozhodla sbírku uspořádat, její mluvčí Petra Kotásková.

Chlapce vytipoval odbor sociálních služeb Městského úřadu Hodonín ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální péči Hodonín. Podle zástupců Centra pro rodinu a sociální péče, které Toníkovi poskytují osobní asistenci, pokryje vybraná částka buď plnou cenu služby na tři až čtyři měsíce, nebo je možné z výtěžku doplácet matce chybějící peníze na úhradu služby po dobu jednoho roku.

Měsíčně platí Toníkova matka za asistenta průměrně čtyři tisíce korun. Taková částka rodinu, kterou živí jen matka pracující pouze na částečný úvazek, stále více zatěžovala. Pokud by si však chlapec nemohl dál osobního asistenta dovolit, matka by přišla o práci a finanční situace rodiny by se ještě zhoršila. Navíc by chlapec po návratu ze základní školy se speciální výukou ztratil možnosti aktivně trávit volný čas, omezil by se proces jeho socializace a významně by se snížila kvalita jeho života.