Granule, konzervy, pamlsky, deky i hračky. Nejenom to odložili štědří dárci pod jeden z vánočních stromů v Hodoníně. Vánoce pro psí kamarády do psího útulku přilákaly na sedm set návštěvníků. „Přišlo k nám asi o dvě stě lidí více než v minulém roce," pochvalovala si účast po pětidenní akci Lenka Pinkavová z hodonínského útulku.

Příchozí mohli za opuštěnými psy chodit už od soboty dvacátého prosince. Nejprve nebyli zaměstnanci instituce z účasti nadšení, situaci však doslova zachránil poslední den. „Nejvíce lidí, téměř dvě stě sedmdesát, k nám zavítalo na Štědrý den," nastínila pracovnice útulku.

Popřát krásné Vánoce čtyřnohým kamarádům chodili jednotlivci, rodiny i celé skupiny. „Na pejsky jsme se přišli podívat hlavně kvůli synovi. Chtěli jsme, aby poznal, jak to vypadá, když někdo mazlíčka opustí," řekl Tomáš Buchta, který na psí Vánoce přijel s rodinou až ze Zlína.

Koše ze školky

Hmotné dárky mohli lidé přinést čtyřnohým mazlíčkům už počtvrté. „Nejčastěji dostáváme konzervy, granule a různé psí pamlsky," vyjmenovala vedoucí útulku Šárka Kaňuková. Přiznala, že se nebrání ani další pomoci. „Přijímáme staré ručníky, utěrky či deky. Hodí se nám totiž cokoli, co můžeme dát pejskům do boudy," doplnila vedoucí.

Mezi početnější skupiny návštěvníků patřila například hodonínská Mateřská škola Pestrokvítek. „Psí útulek podporujeme každý rok. Snažíme se totiž pomáhat zvířatům a chránit přírodu," prozradila ředitelka mateřské školy Dana Slámová. Děti do hodonínského zařízení pro psy a kočky přinesly tři velké koše dárků. „Dali jsme do nich nejenom pamlsky, ale i deky nebo hračky," popsala obsah balení, které děti položily pod stromeček, ředitelka.

Letošní oslava Vánoc přinesla hodonínskému psímu útulku početné zásoby. „Celkem jsme vybrali téměř dvě tuny granulí a přes dvě stovky konzerv. Do toho jsme ale ještě nezapočítali sáčky s krmivem, které děti odsypaly od zásob vlastních pejsků," přiblížila nadílku Pinkavová.

Dobrý skutek mohli učinit také lidé, kteří obdarovali útulek ve Bzenci. „Většina našich dárců přispívá hlavně do pokladničky veřejné sbírky nebo posílá peníze přímo na náš účet," informovala Radka Hájková z Ligy na ochranu zvířat ve Bzenci.

Mezi dary bylo asi nejvíce krmiva a očkovacích látek. „Zapojili jsme se do projektu psí a kočičí přání. Lidé tak mohou plnit potřeby přímo konkrétním zvířatům. Posílají pak peníze na účet a my za ně můžeme nakoupit to, co je pro naše svěřence důležité," vysvětlila Hájková.

Podpora

Peníze, které útulek ve Bzenci vybere, pak putují na péči o zvířata. „Většinou platíme veterinární péči a provoz našeho zařízení," dodala Hájková.

Podpora zvířat je podle ní zvláště v posledních letech na vzestupu. „Každým rokem přibývá lidí, kteří na opuštěná zvířata přispívají. I letos jsme vybrali větší množství peněz než v předchozích letech. Je však také možné pozorovat, že zájemci chtějí přispívat přímo na konkrétní zvířata. Proto je přihlašujeme do akcí, jako je například psí a kočičí přání," sdělila Hájková.

Zvířecí Vánoce oslavil i zahraniční soused ve Skalici. „Nepořádáme žádnou velkou akci. Spíše se lidi, kteří mají zájem, přijdou na psy a kočky podívat. Většinou pak každý z nich něco přinese," uvedla předsedkyně útulku ve Skalici Zuzana Mihová.