V sobotu ráno odstartuje už sedmatřicátý ročník oblíbeného Pochodu slováckými vinohrady. Stejně jako loni vyrazí milovníci turistiky, vína a burčáku směrem k prušáneckému sklepnímu areálu Nechory. Tam akce finišuje teprve podruhé.

„Loni se mi nově zvolená trasa zamlouvala. Ochutnala jsem červený burčák, který byl výborný. Vyšlo i počasí. Dříve jsme s kamarádkami jezdívaly do Mutěnic, ale před rokem se nám termín nehodil, proto jsme vyrazily do Prušánek," uvedla Jarmila Slezáková z Brna, která Slováckými vinohrady pochodovala už čtyřikrát.

Loňský ročník navštívilo téměř dva a půl tisíce registrovaných turistů a další stovky se prošly jen některými úseky. Podobná situace bude zřejmě i letos, pro zájemce jsou připravené tři trasy. „Ty dlouhé šestnáct a dvaadvacet kilometrů startují mezi sedmou a desátou hodinou z hodonínské restaurace v ulici Lipová alej naproti vchodu do Jihomoravské armaturky. Zájemci zde po zaplacení startovného obdrží průkaz s mapkou a popisem tras," informoval za organizátory Květoslav Pašek z Klubu českých turistů.

Návštěvnost
1. ročník (1977): 116
13. ročník (1989): 1 105
25. ročník (2001): 2 174
30. ročník (2006): 3 737
34. ročník (2010): 3 663
35. ročník (2011): 2 498
36. ročník (2012): 2 467

Trasy: 8 km pro rodiny s dětmi, 16 a 22 km pro ostatní turisty. Cíl všech tras bude v areálu vinných sklepů Nechory u Prušánek.

Cesty povedou Hodonínskou Dúbravou, kolem Písečného rybníka do Dolních Bojanovic. „Tam turisty očekávají místní vinaři, kteří mají v úmyslu pochlubit se burčákem z letošní úrody i vínem z předcházejících ročníků," upozornil bývalý předseda hodonínských turistů.

Právě za bojanovickými sklepy se trasy rozdělí. Jedna povede do Nechor přes Poddvorovy a druhá Josefovem. Rodiny s dětmi mohou vyrazit na osmikilometrovou pouť ze Starého Poddvorova. „Věříme, že se bude koštovat v rozumné míře. Žádáme také účastníky, aby bez povolení nevstupovali do vinohradů, kde ještě budou dozrávat některé hrozny," řekl Pašek.

Ten upozornil také na to, že České dráhy posílí na trati mezi Břeclaví a Přerovem v obou směrech osobní vlaky i rychlíky. Turisté tak od tří hodin odpoledne do osmi hodin večer najdou ve vlacích více místa. „Jelikož do Prušánek zatím nevede železnice, zajistili pořadatelé kyvadlovou autobusovou dopravu. Za drobný poplatek se lidé dostanou ze stanice Moravská Nová Ves na parkoviště pod Nechorami," sdělil organizátor.

Připravení jsou na trasách také vinaři. „Budeme mít nachystané jak lahvové víno, tak burčák z odrůdy Irsai Oliver. Ještě domlouváme udírnu," řekl například Marek Pšovský z prušáneckých Nechor. Turisté mohou při pochodu ochutnat kromě vín z Prušánek také vzorky přímo ze sklepů vinařů z Dolních Bojanovic, Starého a Nového Poddvorova nebo Josefova. „Věříme, že i nové trasy si získají přízeň lidí a že tuto sobotu a později také v dalších ročnících přivedou na Podluží mnoho milovníků turistiky, vína a folkloru," uvedl organizátor.

Ten, kdo dává přednost tradičním lokalitám pochodu, tedy Mutěnicím, Dubňanům a Miloticím, si ještě týden počká. Právě druhou říjnovou sobotu začíná od osmi hodin ráno v areálu vinných sklepů v milotických Šidlenách burčákový pochod.

Kdo si chce užít jen procházky nebo cyklistické projížďky přírodou, i když nenarazí na vinařské sklepy, může tuto sobotu zavítat do Chřibů. Tam začíná už dvanáctý ročník oblíbeného Vřesovského výšlapu za krásami podzimu. Kromě zážitků mohou turisté nasbírat i houby.