První zastávka je v uličce vinných sklepů Žlébky ve Vacenovicích. Už po pár krocích se příchozích ujímá první vinař, který všem nabízí svůj lahodný burčák. „Zatím se nám daří. Za krátký čas jsme prodali opravdu hodně kvalitního burčáku,“ říká Karel Novotný, který za přáteli vinaři přijel až z Hlubové nad Vltavou.

Uličku sklepů zaplňují skupinky lidí, kteří se baví, smějí se a popíjí burčák z rulandy bílé či chardonnay. Vinaři však nabízí i různé pochutiny, mezi které patří například chleba se škvarkovou pomazánkou, uzená cigára či tvarohové koláčky.

Odpoledne navíc všem k poslechu a tanci hraje horňácká cimbálová muzika Jožky Staši. „Kluci hrají skvěle. Všichni si jejich muziku moc užívají. Je tu opravdu spoustu lidí a hlavně skvělý burčák,“ chválí akci například Hana Kropáčová z Hodonína.

Lidé poté pokračují ve svém putování do nedalekých Skoronic, kde na ně kromě ochutnávky bručáků čeká i bohatý doprovodný program, díky kterému poznají kulturní život v obci. Mohou navštívit například Muzeum jízdy králů či si prohlédnout panelovou prezentaci vinařské turistiky na kyjovském Slovácku.

V Miloticích zase mohou navštívit zámeckou Konírnu, kde na ně čeká výstava tradičních řemesel a prodej řemeslných výrobků. „Koupila jsem si dřevěné vařečky do kuchyně. Ty se vždycky hodí,“ směje se Karolína Veselá, která do Milotic zamířila ze Zlína.

V Miloticích je také další zastávka milovníků burčáku. Míří do vinných sklepů Šidleny. Tamní areál sklepních uliček však ukrývá i jiné bohatství, než jen tekutou dobrotu z hroznů. Mezi vinicemi v kopcích se všem naskýtá jedinečný panoramatický pohled do krajiny jižní Moravy. Západ slunce si vychutnává například Roman Šťastný. „Užíváme si tu s přítelkyní romantiku,“ usmívá se, zatímco přemýšlí, kterou další odrůdu ochutná.