„Toto specializované oddělení jsme otevřeli na Slovácku jako první. Myslím si, že péči poskytujeme kvalitně, a to hlavně díky zaměstnancům, kteří se nebrání změnám a novinkám v péči o naše klienty,“ řekla ředitelka Domova pro seniory ve Strážnici Ivana Kyjovská. Strážnický domov spolupracuje při péči o nemocné s Českou alzheimerovskou společnosti. „Metodicky nás řídí a ve spolupráci s ní se učíme poskytovat péči takovou, jaká si alzheimerova demence vyžaduje. Tedy abychom rozvíjeli schopnosti nemocných, protože to, co zapomenou, už zpátky nezískají,“ uvedla ředitelka domova s tím, že příští rok požádají o certifikát Vážka, který uděluje Česká alzheimerovská společnost provozovatelům zařízení, které poskytují kvalitní služby lidem s demencí.

V novém specializovaném oddělení je nyní devatenáct lidí, o nichž se stará osm pracovníků, a to čtyřiadvacet hodin denně. „Uživatelé jsou zapojení do přípravy jídel a cvičení paměti. Takže se u nás hodně vzpomíná. Pro každého je průběh dne hodně individuální. Důležité je, aby se měl jako doma. Například si mohou v zahradě zahrát míčové hry,“ nastínila možnosti trávení dnů ve strážnickém domově pro seniory vedoucí úseku sociální péče Miroslava Kouřilová.

Tento program lidem s alzheimerem zřejmě vyhovuje. „Spí v klidu a nejsou neklidní. Všichni se navzájem znají. A jde vidět, že jim péče u nás svědčí. Taky se učíme, jak s nimi mluvit v případě jejich nekomunikace,“ uvedla Kyjovská. Klienti strážnického domova by měli být za několik měsíců zproštění jedné z povinností. „Od Nového roku by neměli platit za svoz odpadů,“ dodala strážnická místostarostka Jana Kosířová.