Dohromady zvládla sesbírat tři sta dvacet podpisů, a to v městské části nežije ani tisícovka lidí. „Když by nám školku a školu zavřeli, už tady nebudeme mít nic. Mateřská škola v Milokošti navíc pracuje v ideálním rodinném prostředí. Rodiče jsou ochotní pomoct s její rekonstrukcí, pokud město zajistí materiál," přiblížila Šuránková. Rodičovská brigáda ale nakonec potřeba nebude.

Radnice budovu mateřinky v ulici Na Hrázi zavře a třídu přesune. Děti od školního roku 2016/2017 usednou v objektu milokošťské základní školy, která ovšem přijde o dva ročníky. Od prvního září příštího roku bude fungovat s třemi třídami základní a jednou mateřské školy v nových prostorách. Radnice argumentuje tím, že kvůli úbytku žáků doplácí na provoz. „Počet dětí v tomto školním roce neumožňuje udržet stávající objekty. V nejbližší době jich bude stále méně," vysvětlil rozhodnutí veselský místostarosta Petr Kolařík (KDU–ČSL).

Státní zaměstnanec Aleš Luža, který připojil podpis na petiční arch, se nad ekonomickými důvody podivil. „Náklady na školku nejsou zase tak vysoké, jedná se o sto padesát tisíc ročně na učitelku a režijní výdaje. Při investicích, které město dává do centra, je to mizivá částka," poukázal.

Změny ve vzdělávacím systému se příliš nelíbí ani zastupiteli Miroslavu Mořickému (ANO 2011). „Omezování činnosti u základních škol i školek není dobré. Rodiče, kteří tam vozí děti autem, zřejmě nebudou mít problém. Co ale ti ostatní, především v zimě?" zeptal se Mořický.

Případné uzavření školy a školky se nepozdávalo ani zastupitelce za ČSSD Yvoně Pavlincové. „V Milokošti žijí mladé rodiny a ty by musely své děti vozit jinam. Jsou zde i různá nebezpečí, mezi nimi třeba hustá doprava," řekla Pavlincová.

Podstatná změna čeká pro následující měsíce děti z původní milokošťské školky. Než skončí příprava nových prostor, musejí docházet do mateřinky na Náměstí 24. dubna. Na budově ZŠ Milokošť, která je odloučeným pracovištěm ZŠ Hutník, stavaři vymění okna, střechu a zateplí fasádu. „Plánujeme i nový vstup a úpravu hřiště, které je ve velmi špatném stavu. Náklady dosahují asi deseti milionů korun," dodal místostarosta Kolařík.