Lidé se však stále ptají, kdo nese vinu a kdo zaplatí škodu. A možná se dočkají odpovědi. Kontrolní výbor města totiž vyzval zastupitele, ať zaúkolují radu, která má najít konkrétního viníka.

„Viníka označit můžeme z hlediska pracovního práva, ale pokud následně policie zjistí, že za škodu je odpovědná jiná osoba, může mít město problémy,“ konstatovala starostka Hodonína Milana Grauová, která čeká na výsledky policejního vyšetřování.

Podle ní by dokonce hrozila městu žaloba od toho, na koho by před ukončením vyšetřování ukázalo město prstem. Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka policie okolnosti hospodaření v zoo zatím pouze prověřuje.

Názor starostky ale považuje za alibismus opoziční zastupitel Igor Taptič. „Proboha, kontrola v zahradě byla. Všechny zprávy z těchto kontrol prokazují na nedostatky v účetnictví. Kdo jiný za to nese vinu, než tehdejší ředitel Miroslav Frais?“ ptá se rozhořčeně Taptič, který nechápe jednání starostky Grauové.

Frais: jsem nevinný

Frais se ale vinným necítí a dokonce se chce znovu vrátit do ředitelského křesla. „Teprve se zjišťuje, jestli vůbec ke škodě došlo,“ řekl Frais, který na otázku, kdo je za škodu odpovědný odpověděl, že neví. To Taptič považuje za nehoráznou drzost.

„To mě nepřekvapuje, ale z jeho strany to není zrovna vhodné,“ myslí si. Dodal také, že pokud Frais necítí vinu, potom není vhodný kandidát na ředitele.

Trpělivost s hledáním viníka už ztratil i kontrolní výbor města, jehož je Taptič členem. „Kontrolní výbor doporučuje zastupitelstvu, aby nařídilo městské radě najít viníka za škodu v zoo a také osobu, která ji uhradí,“ informoval zastupitele předseda výboru Jan Turek.

Rychlou odpověď na otázku, kdo je viníkem, chtějí slyšet i lidé. Nejvíce je zajímá to, kdo finanční škodu v zoo zaplatí. „Pokud má zahrada nesrovnalosti v účetnictví, tak se musí najít osoba, která je za to zodpovědná,“ domnívá se například Dagmar Pospíšilová z Hodonína.

To samé si myslí i Karla Stehlíková. „Pokud vznikla škoda, musí se najít člověk, který ji uhradí,“ konstatovala žena.

Starostka Grauová ale ubezpečuje lidi, že není v ničím zájmu prodlužovat celou záležitost.

Z vyjádření lidí, které Hodonínský deník oslovil, je také patrné, že jim nestačí jen odvolání ředitele Fraise. Chtějí vědět, kdo škodu zaplatí. Jedná se totiž o peníze z rozpočtu města. To je zřizovatelem zahrady a ročně mu přispívá devíti miliony korun. Nového ředitele zoo už město hledá. Měl by podle některých zastupitelů uklidnit situaci v zoologické zahradě.