Zavřená nádražní budova, čmáranice sprejerů, opadávající omítky, hustý plevel. Stav nádraží v Lužicích se místním obyvatelům vůbec nelíbí. Podle starosty obce Jaroslava Kremla je navíc ohrožena i bezpečnost lidí.

„Na zastupitelstvu jsme opakovaně řešili stížnosti občanů. Nádraží je prakticky bez obsluhy, lístky se prodávají ve vlacích a při nepřízni počasí se lidé nemají kam schovat,“ řekl starosta Lužic Jaroslav Kreml.

Vlaky často nejezdí na čas, a tak si cestující užijí špatného počasí i nepěkného výhledu víc než dost. Podle Kremla je to škoda. Přes Lužice vede koridor Břeclav - Přerov, jehož rekonstrukce stála před několika lety miliardy korun. Nádraží teď ale chátrá a zanedlouho by mohlo vypadat hůř než před rekonstrukcí. Na výtky obce zatím nikdo nereagoval.

„Psali jsem na nádraží do Hodonína, ale zatím bez odezvy. Organizační struktura drah je natolik složitá, že najít někoho kompetentního není vůbec jednoduché,“ dodal Kreml, podle kterého by se v době zavádění integrovaného dopravního systému měly služby pro veřejnost spíše zlepšovat, než je omezovat.

Dráhy řádění vandalů nemohou zabránit

Zjistit, komu přesně patří jednotlivé objekty na lužickém nádraží, opravdu není nijak jednoduché.

„Podchody, nástupiště a koleje má na starosti Správa železniční dopravní cesty. Nádražní budovu spravují České dráhy,“ upřesnila mluvčí ČD Kateřina Šubová. V Lužicích podle ní pracuje jediná zaměstnankyně, která má na starosti i úklid. Její pracovní doba je od půl sedmé ráno do čtrnácti hodin odpoledne, a po tuto dobu je otevřena i čekárna.

„České dráhy nemohou zabránit řádění vandalů a na opravu škod vynakládají velké finanční prostředky,“ sdělila dále Šubová.

Podobně Hodonínský deník informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. „Odstraňování sprejerských výtvorů na zdech je finančně nákladné a zcela neefektivní, neboť za krátkou dobu jsou vytvořeny znovu. Správa železniční dopravní cesty nemá prostředky na tyto práce, neboť v prvé řadě musí zajistit bezpečný provoz po železniční dopravní cestě,“ uvedl mluvčí Halla.

Dobrá zpráva: otevřeno bude déle

Správa železniční dopravní cesty je státní organizace, která má na starosti údržbu samotných kolejí, podchodů, nástupiště a dalších součástí železnice, které jsou v majetku státu, včetně pozemků.

Alespoň jednu dobrou zprávu mají pro cestující z Lužic České dráhy. Vážně totiž uvažují o prodloužení otevírací doby na nádraží.

„Operativně to řešíme tak, abychom mohli otevřít čekárnu do odjezdu posledního rychlíku, který tu zastavuje. Starostu i občany obce o tom budeme včas informovat,“ řekla mluvčí drah Šubová.