Necelých šest let stačilo k tomu, aby se počet zadlužených domácností na Hodonínsku více než zdvojnásobil. Vyplývá to z nárůstu spisů hromadících se v hodonínském exekutorském úřadu. „Zatímco v roce 2002 jsme měli okolo patnácti set spisů, v loňském roce jich jsou čtyři tisíce,“ uvedl exekutorský koncipient Michal Trávníček, který se tímto oborem zabývá již čtyři roky.

Devětadvacetiletý Trávníček měl o svém budoucím povolání jasno už na vysoké škole. Podle něj je to zajímavá a občas i nebezpečná práce.

Z pohledu vašeho povolání, dá se říct, že dlužníků přibývá?
Ano, je to tak. Zadluženost lidí stoupá a pořád je to jen špička ledovce. V budoucnu může toto číslo být dokonce dvojnásobné

Jsou lidé nepoučitelní nebo čím je to způsobeno?
Lidé jsou tak trochu nerozumní v tom, že věří reklamám na půjčování peněz s nízkými úroky. Ve skutečnosti to tak není. Jestli někdo své hodnoty a možnosti přecení, tak se zapíše do řady dlužníků.

Poradil byste, jak se tomu vyhnout?

Recept, jak se nedostat do kolotoče splácení, neexistuje. Lidé si chtějí něco koupit, aniž by na to měli peníze, a tak si půjčí, aniž by uvážili následky v případě nesplnění podmínek. Pak to tak dopadá, že věřitelé na ně podávají exekuce. Pro nic za nic jim nepůjčili peníze, půjčili to za něco na něco a žádají to zpět.

Vypadá to, že dluhy z větší části zavinil splátkový prodej, potvrdíte to?
Splátkový prodej má na dluhy hodně velký vliv. Lidé mají vidinu věc koupit rychle, ale na splácení si většina nedává pozor. Řekl bych, že když používají lidé splátkový systém, tak se dostanou do stavu, že lepí dluh za dluhem tou předchozí a další splátkou.

Je exekutor tečka za situací, do které se dostali anebo mají ještě šanci? Stalo se to už někdy?
Bohužel ne. Exekutor je poslední štace. Maximálně si mohou podat nějaké opravné prostředky, když s exekucí nesouhlasí. Ale to musí dokázat. Pamatuji se, že došlo k omylu. K jeho odstranění slouží soudní řízení. Společnost tehdy uhradila splátkový prodej, ale účetní poslední splátku špatně zaúčtovala. Účastník nakonec doložil, že pohledávku už uhradil před dnem podání návrhu na soud.

Jaký evidujete nejvyšší dluh fyzické osoby?
Osobně řeším dluh něco okolo osmi milionů korun. Je to možné. Dotyčný si vzal půjčku, která narostla úrokem. Samotná ale byla na částku kolem čtyř milionů.

Existuje možnost vyhlášení bankrotu sám na sebe?

Této možnosti mohou lidé využít od ledna letošního roku. Někteří se o to snaží. Exekutorský úřad v Hodoníně oddlužení ale nedělá. Dlužník se musí obrátit na advokáta nebo přímo na soud. Jsou případy, kdy většina žadatelů neprošla, protože nesplnili podmínky zákona. Z deseti případů jsou dva úspěšné. Informace k žádosti jsou na webových stránkách justice.cz