"Plánujeme energetické centrum, které bude sloužit rozvoji dalšího podnikání. Nyní chceme primárně vytvořit vlastní zdroj levné energie, přičemž bychom využili současných trendů. Mezi ně patří právě zpracování druhotných surovin," popsal záměr Zenerga jednatel. Podle něj jde o moderní technologii, která je ve světě běžně rozšířená. „Funguje na principu rozkladu látek bez přístupu vzduchu. Můžeme tak zpracovávat biomasu i plasty. Výsledným produktem by byl olej a plyn, který dále využijeme," vysvětlil Vavřina.

S projektem, který je v počátku a firma jej teprve připravuje, chce seznámit šardické a hovoranské zastupitele. Už nyní se však setkal s vlnou nevole. A dokonce s peticí, pod kterou se od pondělí na internetu podepsala téměř pětistovka odpůrců bojujících proti spalovně.

Vavřina však upozorňuje, že o žádnou spalovnu nejde. „Nechápu, kde se vzalo tolik negativních postojů. Lidé to nechtějí, i když jim chybějí pádné argumenty. Otevřené debatě se nebráním. Pozvali jsme zastupitele i sdružení Za čisté Hovorany a náš projekt jim představili, k žádné diskuzi však nedošlo. Jen k odmítnutí," řekl Vavřina.

Nová místa

Po již existující petici chystají Hovoranští i další. Autor té první je totiž neznámý. Navíc se na ni dá dostat jen na internetu. „V pondělí chceme sepsat petici, kterou budou mít možnost podepsat všichni, i ti, kteří nemají přístup k počítači. Snažíme se o spojení s iniciátorem té webové, ale zatím neúspěšně. Aktivitu Zenerga ovšem u nás v obci neschvalujeme. Nechceme si nechat ničit životní prostředí," řekl včelař a zástupce sdružení Za čisté Hovorany Vít Marada.

Totožnost autora internetové podpisové akce neznají ani v sousedních Šardicích. Přestože se v ní bojuje za to, aby šardičtí zastupitelé depolymerizační linku odmítli. Toto téma budou projednávat na zasedání v červnu. Starostka Blažena Galiová se zatím s problematikou seznamuje. „Vzali jsme na vědomí žádost Zenerga s tím, že se vyjádříme, až budeme mít všechny podklady. Na červnovém zastupitelstvu chceme jednat jak se zástupci společnosti, tak obyvateli naší obce," uvedla Galiová s tím, že potřebuje znát fakta. „Ta zatím nemáme. Takže až všechna potřebná poznám, můžu sdělit svůj osobní postoj. Zatím mám jen materiály, které měly k dispozici Hovorany. Upřímně musím říct, že mě docela vyděsily. Životní prostředí tady opravdu není čisté, takže projekt firmy by asi k čistotě ovzduší a zdraví lidí příliš nepřispěl," řekla starostka, která však chce mít do červnového jednání připravené informace od odborníků.

Hovoranský starosta Josef Grmolec se o petici dozvěděl až z dotazu jednoho z obyvatel obce.

Ani on nezná jejího autora.

Tamní zastupitelé však už vytvoření linky na zpracování odpadu u své vesnice odmítli. Téměř jednohlasně. Proti zvedlo ruku devět zastupitelů. „Tento typ chemie u naší obce nechceme. Devíti hlasy jsme řekli jasně ne, nechceme tu nic, co nám bude do budoucna škodit. Výroba by rostla a limity by se zvyšovaly," je přesvědčený hovoranský starosta.

Vytvoření zpracovatelského závodu by však znamenalo i nová pracovní místa. Do firmy, která nyní zaměstnává čtyři desítky lidí z Hodonínska, chystá nábor dalších dvanácti. Ani tento argument hovoranské zastupitele nepřesvědčil. „Samozřejmě nás to mrzí, ale hned po jednání s firmou jsem si říkal, že obyvatelé asi pracovní místa oželí, než aby podstoupili tak velká rizika. Zplodiny by nám ohrozily nejen životní prostředí, ale zejména naše zdraví," poznamenal Grmolec.

S tím souhlasí i Marada. „Dvanáct míst není tolik, navíc lidi by stáli někde u stroje a všechny tyto zplodiny by museli dýchat. Proti firmě nic nemáme, doufám, že jí zaměstnávání vydrží, ale v případě, že nebude nikoho ohrožovat," uvedl Marada.

Takový přístup jednatele společnosti překvapuje. „Jsme v okrese s jednou z nejvyšších nezaměstnaností, a lidé odmítají nová místa. To mě udivuje," dodal Vavřina.