Postavit si samostatně stojící dům, řadový domek, nebo raději dvojdomek? Otázka, na kterou mohou odpovědět všichni Strážničané, kteří touží po vlastním bydlení. Město umístilo na své webové stránky anketu, která by měla zjistit, o jaký typ bydlení by měli místní zájem. Nové domky by měly vyrůst v části nazvané Dúbrava II.

„Anketa by měla skončit do dalšího zastupitelstva, které bude na konci dubna. Ještě tedy zhruba měsíc bude na internetu a umístíme ji také do Strážničanu. Poté ji vyhodnotíme,“ informoval tamní starosta Risto Ljasovský.

Urbanistická studie, která je na webu umístěna, přitom počítá s variantou samostatně stojících domků, ale také s možností kombinované zástavby, tedy řadové zástavby, dvojdomků a samostatně stojících rodinných domků. Obě varianty by přitom měly navazovat na lokalitu Dúbrava I.

„Pozemky jsou ale navrženy s vhodnější orientací ke světovým stranám, čímž vznikají lepší podmínky pro bydlení,“ píše se na webových stránkách.

Přestože město v současné době žádné stavební pozemky nevlastní, radnice se rozhodla, že místním vyjde vstříc. Strážničané mají totiž o stavění domků zájem.

Přečtěte si také: Plány radnic se opírají o dotace

„Poptávka je. Lidé volají, jestli má město pozemky určené k zástavbě rodinnými domy. Bohužel jim teď musíme říct, že žádné volné pozemky město nemá. Takže i z toho důvodu se starosta rozhodl začít pracovat na této studii,“ uvedla vedoucí strážnického stavebního úřadu Romana Okániková.

Město se teď chystá odkoupit pozemky od soukromníků, to může ale zabrat dlouhou dobu, proto se nejspíš výstavba provede po etapách.
„Takový byl i požadavek na projektanta, aby lokalitu navrhl tak, aby šlo výstavbu provádět po etapách. Městu se totiž nejspíš nepodaří vykoupit všechny pozemky hned napoprvé,“ míní Okániková. Podle ní přitom lidé preferují spíše samostatně stojící domy nebo řadovou zástavbu. Důvod je jasný: v domcích, které jsou postaveny samostatně: je soukromí.

„Pokud mluvíme o řadové zástavbě, nějakou roli hraje i ekonomická stránka. Přece jen řadová zástavba znamená menší náklady na vytápění nebo izolaci. Parcely jsou menší a lidé dají méně peněz za pozemek,“ vyjmenovala.

Pozemky, které město od soukromníků vykoupí, se poté musí zasíťovat. Podle starosty měli lidé, od kterých město pozemky koupilo, možnost za předem stanovených podmínek zažádat o stavební parcelu. Je ale možné, že se bude muset praxe změnit. „Nevím, jak to bude teď, protože se nám to moc nevyplatilo v tom smyslu, že někteří mají parcel víc, protože si je drží pro děti a vnoučata, a poté se na nich dlouho nestaví,“ říká Ljasovský.

Na nové bydlení si ale Strážničané ještě počkají. Letos totiž město teprve začne s vlastníky jednat o výkupní ceně pozemků.