Tomáš Brožek má na víkend jasný plán. V neděli odpoledne vyrazí do centra Strážnice, aby si prohlédl bývalou strážní věž i zevnitř. Dominanta města, Bílá věž, se totiž vůbec poprvé otevře návštěvníkům. „Je fajn, že Strážničané dostanou po letech příležitost Bílou věž si prohlédnout. V neděli s sebou vezmu svou šestiletou dceru, aby se také dozvěděla něco z historie našeho krásného města," odkryl své plány rodák ze Strážnice.

Podle strážnické starostky Renaty Smutné usilovalo město o zpřístupnění věže dlouhá léta. Město ale kvůli vysokým nákladům na opravu muselo od plánu postupně upustit. „Nakonec se do projektu pustila Místní akční skupina Strážnicko, s jejíž pomocí se podařilo sehnat na opravy dotaci. Jsme nadšení z toho, že se nakonec podařilo dlouholetou myšlenku oživit a uskutečnit," sdělila Smutná.

Tři čtvrtě milionu

Opravy dvaatřicet metrů vysoké Bílé věže trvaly tři čtvrtě roku a i s jejím vybavením vyšly na tři čtvrtě milionu korun. Věž, která v minulosti patřila mezi tři nejšikmější v bývalém Československu, se dočkala nových schodů, zábradlí, opravených stěn i vyhlídkové plošiny či nových okenic.

„Novinkou je expozice velkoformátových dobových fotografií a expozice kuriozit. Fotek je kolem dvaceti a představují především historické centrum Strážnice. V expozici kuriozit jsme chtěli přespolním ukázat, co je ve městě výjimečného, že má město svůj ornament nebo modrotiskovou dílnu," doplnil manažer Místní akční skupiny Strážnicko Vít Hrdoušek.

Součástí prohlídkové trasy bude i ukázka relikvií, které v minulosti používal hlásný. Mezi nimi je halapartna nebo roh, na který hlásný troubil. Lidé se navíc při prohlídkách dozvědí i to, jak funguje hodinářský strojek umístěný ve věži.

Podle pracovnice místního informačního centra Lenky Gronské je mezi turisty o návštěvu věže velký zájem. První prohlídky jsou přitom v plánu už v neděli. „Máme domluveného průvodce, který návštěvníkům poví něco 
k historii věže. Ta bude otevřená hlavně o víkendech. 
V červnu a září o sobotách a nedělích a v červenci a srpnu i v pátky," sdělila Gronská.

Jak dále uvedl Hrdoušek, hlavní myšlenkou byla především nabídka vyhlídky z věže. Kromě pohledu na Strážnici lze z věže vidět Pomoraví, okolní krajinu a za dobré viditelnosti dokonce Pálavské vrchy.

Součást okruhu

Věž se má stát také součástí okruhu, který centrum Strážnice turistům v sezoně nabízí. „Trasa začíná v zámeckém parku, pokračuje do zámku, skanzenu a dále na Baťův kanál. Ve druhé části návštěvníkům ukazujeme židovský hřbitov, synagogu, městské muzeum a Průžkův mlýn," sdělila před časem Gronská.

Historie Bílé věže je poměrně nejasná. Odborníci dlouhá léta zasazovali její vznik do patnáctého století. 
V posledních letech se ale mluví spíše o počátku století sedmnáctého. „Ve středověku i novověku sloužila jako součást obrany města. Fungovala jako hlásná věž, ze které bylo vidět do velké dálky. Díky tomu mohli strážní varovat obyvatele před nebezpečím," přiblížil předseda Vlastivědného spolku ve Strážnici Petr Tomeček s tím, že kameny na stavbu pocházejí pravděpodobně ze Skalice. Věž přišla při válkách o dvě vrchní patra.

Podle Tomečka to bylo mezi lety 1605 a 1711, kdy zažila Strážnice válečné století. „Na hranicích mezi dnešní Moravou a Slovenskem, což byly tehdy Uhry, často vznikala povstání proti císaři. Morava to za něj odnášela jako první a Strážnice byla hned na hranici," připomněl Tomeček.