Vítězství i pocit satisfakce slavilo po pondělním zastupitelstvu nejen asi sto padesát nespokojených občanů hodonínského sídliště Bažantnice, tři stovky členů občanského sdružení Borovice, ale také místní opozice. Chystaná změna územního plánu, kvůli níž by město do budoucna vykácelo část příměstského lesa určeného k relaxaci, se tak na popud nespokojených lidí neuskuteční. Individuální rodinná výstavba, která by podle některých nespokojených občanů byla stejně pouze pro „vyvolené“, ani rozšíření hodonínské ZOO se tak zřejmě nekoná.

„My jsme celou záležitost řešili s městem od roku 1989. Nehledě na to, který starosta byl zrovna v čele, vždy měl někdo na toto území zálusk s tím, že se městský les zvláštního určení bude postupně kácet a zastavovat rodinnými domky,“ poukázal předseda Občanského sdružení Borovice František Ryšavý.

To by ale on i stovky dalších, kteří se ke sdružení a protestům postupně připojili, chápali do budoucna pro Hodonín jako velmi nešťastné řešení. „Někdy v listopadu se objevilo v Hodonínských listech pouze malé upozornění, že na Úřední desce bude k nahlédnutí Návrh nového územního plánu,“ popsala jedna z organizátorek pozdější stížnosti určené vedení města Pavlína Mezerová.

Den na připomínky

Poté se prý z iniciativy města objevil ve schránkách mezi běžnými komerčními letáky letáček s mapkou území. Problémy byly ale hned dva.

„Jednak jsme měli pouze asi den na připomínkování a pak jsme také zjistili, že na mapce je chyba,“ poukázali Pavlína Mezerová i František Ryšavý. Podle člena sdružení Borovice byla zalesněná část na Lesní ulici za bývalou pekárnou na mapce odlesněná.

„Byla tam už také zakreslená budova a ta nápadně připomínala domky, jaké navrhovala inženýrka Grauová už zhruba před pěti lety,“ vysvětlil obyvatel Bažantnice František Ryšavý.

Asi sto padesát podpisů sesbírali poté během několika málo hodin organizátoři stížnosti, kterým šlo o zachování lesoparku Hodonín–Dúbrava.

„Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak dopadlo. Mám k Bažantnici citový vztah. Vyrostla jsem tady a chci, aby tady byla zachovaná klidová zóna,“ uvedla Mezerová krátce po hlasování zastupitelů, kteří svým rozhodnutím zastavili rozšiřování lokality Finské domky na příštích patnáct let.

Starostka Milana Grauová poté prohlásila, že městu v této fázi nezbývá než respektovat přání občanů.

„Byla to jedna z možností, jak rozšířit zónu pro individuální bydlení. Takových ploch už Hodonín moc nemá. Většina je jich totiž zkomplikovaná ať už ropovodem, či tím, že jde o dobývací či záplavové území. Tady to byl les,“ posteskla si Grauová.

Bažantnice byla podle ní nejproblematič­tějším bodem v první fázi pořizování nového územního plánu.

„Pokud už se kvůli různým připomínkám a omezením nenajde schůdná plocha pro bydlení, bude to pro Hodonín velká škoda,“ dodala ještě starostka Hodonína.