VÁŽENÍ ČTENÍŘI, ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU, DĚKUJEME

Bouřlivá a vypjatá atmosféra téměř jako na fotbale. Chybělo snad už jen hvízdání na prsty k vyjádření nesouhlasu s výroky některých zastupitelů. Hlasité výkřiky, slovní invektivy vůči zástupcům města a plná zasedací místnost budovy úřadu, kde v půl třetí při začátku jednání nebylo pomalu možné najít volnou židli, ačkoliv jindy je jich tady plno.

ČTĚTE TAKÉ: LIDÉ NESOUHLASÍ SE ZMĚNOU PODMÍNEK PRODEJE MĚSTSKÝCH BYTŮ

Nespokojení občané dávali svůj nesouhlas se změnou pravidel pro koupi bytů místy najevo takovým způsobem, že je starosta Lubor Šimeček dokonce několikrát vybídl ke slušnému jednání.

„Byty jste koupili převodem za korunu od šachty a teď po nás za ně chcete dvě stě sedmdesát tisíc i víc? Vždyť je to do nebe volající!“, zaznělo rozčíleně z úst asi šedesátiletého bývalého horníka, kterého zhruba padesátka zástupců z Brandlovy ulice často delegovala s připomínkami za řečnický pult.

„Vy jste zastupitelé a máte nám pomoct jako občanům a ne nám házet klacky pod nohy. Taky budete jednou staří a nebudete na to mít, abyste si mohli koupit byt,“ prohlásil ještě důrazně jeden z obyvatelů Brandlovy.

Po pár desítkách minut se ale začali napadat vzájemně také zástupci jednotlivých politických stran, zaujímajících místo v hodonínském zastupitelstvu.

„Je to jen přihřívání politické polívčičky a je vidět, že už jsi zahájil kampaň, Víťo,“ pronesl na adresu opozičního Vítězslava Krabičky, jež se postavil do čela nespokojeného davu, zastupitel František Ondruš.

Právě Krabička zásadně se změnou podmínek prodeje bytů nesouhlasí. Nechápe, proč by někteří měli platit více, než jiní.

„A proč jste nám byty nerozprodali před sedmi lety, když jsme o to měli zájem?“ ozvalo se z přeplněných řad. Atmosféra místy zhoustla natolik, že radní měli co dělat, aby rozbouřené emoce svých voličů udrželi na uzdě.

„Neumím si představit, že ustoupíme někomu jen proto, že tady hlasitě křičí,“ zareagoval hodonínský starosta na slovní ataky.

Podle něho si teď řada lidí uvědomuje, že po deregulaci nájemného by musela zaplatit měsíčně skutečně tržní nájem.

Ve vypjaté atmosféře zazněly pak výtky například směrem ke stavu právě opravených balkonů. V jednu dobu to dokonce vypadalo, že kvůli chování těch, kteří by rádi ušetřili desítky až statisíce korun, jednání zastupitelstva starosta přeruší. Na to se ale ozvalo ze zadní části sálu z ženského osazenstva:

„Neodejdeme odsud, dokud nám dnes byty neprodáte!“ Souhlasné přitakávání se pak ozývalo ze všech koutů.

Nejen důchodci, ale také mladé manželské páry, kterých bylo v sále několik, se nakonec ve večerních hodinách spokojili se slibem, že během příštích dvou měsíců město připraví nové podmínky. Bude tak šance ještě o věci jednat.

DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM