Tání sněhu na horách či popraskané ledové kry na vodních tocích netrápí vždy na začátku roku pouze vodohospodáře. Starosti přidělávají i starostům na Hodonínsku. Mezi obce, které už si s velkou vodou užily své, patří především Rohatec.

Hladinu řeky v místě kromě Povodí Moravy průběžně sleduje i starosta Rohatce Miroslav Králík. „Na Moravu se chodím dívat každý den a 
k žádnému dramatickému stoupání vody zatím nedošlo. Řeka je stále zamrzlá a žádné kry po ní zatím neplují. Led je však slabý,“ popsal situaci z pondělí Králík. Ten každý rok s obavami očekává hlavně období, kdy na horách začne tát sníh. V Rohatci navíc stále ještě není dostavěná protipovodňová hráz. „Samozřejmě jsem z toho hodně neklidný, bylo by dobře, kdyby se vše letos obešlo bez velkých komplikací, a to jak pro lidi, tak i pro stavbu,“ uvedl.

Sledovat řeku chodí ale i místní, které Morava každým rokem ohrožuje. Kromě hladiny je zajímavý také posun ve stavbě dlouho očekávané protipovodňové stěny, která začala vyrůstat u Rohatce už loni. „Myslím, že led, který zde nyní je, by neměl dělat větší problémy. Vzpomínám si, že před pár lety zde byly obrovské kry tlusté dvacet centimetrů. To bylo horší,“ porovnala místní žena, která chodí přes rohatecké přístaviště na procházky se psem. Zklamaná ale byla ze stavby protipovodňové stěny, na kterou už místní dlouhé roky čekají. „Začínám mít pocit, že se ničeho podobného nedočkáme. Stroje zde sice stojí, ale chodím tudy každý den a lidi jsem s nimi v posledních dnech pracovat neviděla. Přitom když byly největší mrazy, tak se zde dělalo i o víkendech,“ posteskla si.

Podle starosty stavba pokračuje podle plánu. Připustil však, že ji případné povodně mohou ohrozit. Králík už navíc vloni musel řešit zdržení, a to když se řešilo, co 
s přeložkou vysokého napětí, která vedla podél Mlýnského ramene. Právě od těchto míst až po hlavní silnici první třídy má totiž jeden kilometr a tři sta metrů dlouhá protipovodňová stěna vést. Pokud bude hráz podle plánu do konce roku stát a povodně se Rohatci vyhnou, místní, především z níže položených ulic, jako jsou Slovácká, Cihelny či Přívoz, už budou moct podle starosty příští jaro klidně spát.

Zvýšená hladina řeky Moravy ale každým rokem ohrožuje i Veselí nad Moravou, které už muselo nově vymezit hranice aktivní záplavové zóny. „Tato změna se negativně projeví v územním plánu. Nové vymezení se totiž dotkne i území, které zatím neměly tak vysokou míru protipovodňové regulace. O všem ale ještě jednáme,“ sdělil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář. Mnohamilionové škody už povodeň způsobila například v Blatniče. Obec ale trápí hlavně přívalové deště.