Třetí říjnový víkend odstartuje veletrh pro všechny zahrádkáře a domácí kutily. Hodonínská zahrada nabídne stromky, ovoce, zeleninu i techniku. Ti, kteří dávají přednost vůni ryb, mají šanci v Blatničce, kde místní rybáři vyloví přehradu. Horňácko okoštuje desítky druhů piv a nadšenci pro stará auta si přijdou na své v Hodoníně na přehlídce sportovních veteránů.

HORŇÁCKÝ KOŠT PIVA

Kde: Lipov

Kdy: sobota

Milovníci zlatavého moku vyráběného z chmele, sladu a vody mají v sobotu svátek. V Lipově se koná první ročník Horňáckého koštu piva. Pořadatelé si připravili nabídku od pětadvaceti pivovarů, které načepují k ochutnání na pětaosmdesát různých vzorků. „Akci jsme plánovali už dlouho, letos nám konečně vyšlo jednání s pivovary. Oslovili jsme výrobce z Jihomoravského a Zlínského kraje," sdělil za pořadatele Jan Dula. Nabídku kvašených alkoholických nápojů v Lipově představí například hodonínský pivovar Kunc, břeclavský Zámecký pivovar nebo ratíškovický pivovar Na Mlýně. Na koštu několika druhů piv nebude chybět ani jídlo. „Nachystali jsme grilovaná žebra a křídla v chillimedové omáčce a domácí chilli noc carne," uvedl Dula. V doprovodném programu vystoupí cimbálová muzika Žerotín nebo skupiny Humenéčko a Anciáši. Horňácký košt piva začíná ve tři hodiny odpoledne v lipovské sokolovně. Vstupné je šedesát korun.

VÝLOV PŘEHRADY BLATNIČKA

Kde: Blatnička

Kdy: sobota, neděle

Mrskání šupinatých těl si užijí v sobotu i v neděli lidé v Blatničce, kde rybáři vyloví tamní vodní nádrž. „Do přehrady jsme nasadili candáty, takže už v pátek večer umístíme podložku, kterou v sobotu v půl sedmé ráno začneme zvedat. Oficiální start výlovu je půl hodiny poté," uvedl Josef Minařík z blatničského Rybářství Minařík, které veřejný výlov pořádá. Kromě candátů se lidé mohou těšit na kapry, amury nebo líny. Vyberou si však také z dalších vedlejších druhů ryb. Vylovené šupináče si navíc mohou zakoupit. „Nezdražujeme, takže cena kaprů je stejná jako loni. Výběrového budeme prodávat za devětasedmdesát korun a kapra první třídy za dvaasedmdesát korun," řekl pořadatel. Ten letos očekává rekordní návštěvnost především kvůli zrušení výlovu rybníka Dvorský. „Velký zájem jsme poznali už tehdy, když se nám hlásili stánkaři. Počasí by nám mělo přát, takže počítám, že přijde až pět tisíc lidí," sdělil Minařík. Pro hladové návštěvníky budou připravené speciality z čerstvých ryb. Zájemci ochutnají kapra na několik způsobů, například smaženého, po mlynářsku nebo na zelenině. U přehrady zavoní také rybí karbanátky, pstruh z grilu a samozřejmě rybí polévka. Pořadatelé mysleli i na zábavu pro děti, které mohou dovádět na skluzavce, kolotoči nebo skákacím hradu. Výlov, který v sobotu končí v pět hodin odpoledne, pokračuje také v neděli. „Všechny ryby musí být z přehrady pryč. V pondělí totiž nastupuje firma na plánované čištění," vysvětlil Minařík.

OLD VS. SPORT

Kde: Hodonín

Kdy: neděle

V neděli jednu hodinu po poledni přijedou do areálu U Červených domků desítky naleštěných sportovních veteránů na akci s názvem Old versus Sport. „Návštěvníci uvidí mimo jiné také Lamborghini Diablo, Mercedesy nebo McLareny. Dalším lákadlem jsou parní stroje, například motorka nebo kočár," uvedl Roman Sedlačík z pořádajícího hodonínského veteránského klubu. Přehlídku plechových krasavců doplní vyhlášení nejhezčího auta, motorky a sportovního vozu. Děti potěší zábavný program s různými soutěžemi a skákací hrad. Vstup na akci je pro všechny zdarma.

40. HODONÍNSKÁ ZAHRADA

Kde: Hodonín

Kdy: pátek, sobota, neděle

Hodonínský kulturní dům a jeho okolí zaplní na tři dny stromky, rostliny, pracovní nástroje a technika. Na podzimním veletrhu zahrádkářských potřeb a výpěstků Hodonínská zahrada se představí asi stovka prodejců z České republiky, ale i ze Slovenska. „Výstava je samozřejmě prodejní, takže lidé nakoupí například podzimní květiny, kaktusy, sukulenty, okrasné dřeviny, ovoce nebo zeleninu," vyjmenoval nabídku hlavní pořadatel Ján Dudík. Kromě nákupů si návštěvníci prohlédnou obrazy Jaroslavy Garšicové, navíc ochutnají víno, burčák nebo zabijačkové speciality. Čtyřicátá Hodonínská zahrada začíná v pátek v jednu hodinu odpoledne a přístupná bude také v sobotu i v neděli, a to vždy od devíti hodin ráno.