Historické stavení získalo ve třicátých letech vinařské družstvo. Prostory si předělalo pro potřeby výroby. Hlavní budově nepřidal ani požár v padesátých letech, když poškodil její střechu. Před dvanácti lety město zámek koupilo a ohořelou střechu zrekonstruovalo. To však byla poslední významnější oprava, jíž se objektu dostalo. Od té doby chátrá.

Zastupitelé se ani v téměř už uplynulém volebním období nedohodli na účelu, k němuž by měl v budoucnu zámek sloužit. Lidé přitom mají celkem jasno. „Rozhodně potřebuje opravit, s tím asi souhlasí všichni Bzenčané. Začít by se mělo fasádou," řekla patnáctiletá Tereza Svitálková. Bortící se stěny podepřené trámy podle ní nepůsobí zrovna přitažlivým dojmem. „Líbilo by se mi, kdyby tam sídlil městský úřad. Na náměstí je to sice více po ruce, ale zámek taky není daleko od centra. Spravený by navíc vypadal mnohem reprezentativněji než stávající úřad," myslí si Svitálková.

S tím, že bzenecký zámek volá po opravě, souhlasí také padesátiletá Táňa Gazárková. „V současných prostorách by mohly být třeba kanceláře a další místnosti sloužící městu. Nevadilo by mi ani, kdyby část byla v pronájmu," vyjádřila se obchodnice. V tom, že by se měla do areálu přestěhovat místní samospráva spolu s informačním centrem, knihovnou a muzeem, se vesměs oslovení obyvatelé shodují. Názory na to, zda část prostor dlouhodobě či krátkodobě pronajmout, už se však různí. „K účelům podnikání by měly sloužit jen boční budovy, nikoliv budova hlavní. Město by vydělalo alespoň část peněz na nákladný provoz," přiblížil svou vizi bývalý zastupitel Vít Vratislavský.

Opravený zámek coby historickou dominantu města by rád viděl Lubomír Křižan. Tomu navíc ve Bzenci chybí víceúčelová sportovní hala. „Fotbalisté nemají přes zimu kde trénovat, dojíždějí do Těmic. Halu by určitě ocenili také volejbalisté, tenisté, florbalisté i další sportovci," zmínil se Křižan.

Pro děti

Nedostatečné vyžití pro mládež. To je další těžkost, která leží obyvatelům Bzence na srdci už pár let. I když v základní škole mohou děti navštěvovat například výtvarnou výchovu, aerobik, mažoretky, florbal nebo volejbal, spoustě rodičů to nestačí. „Chybějí tady kroužky v odpoledních hodinách. Většina stávajících aktivit je až v podvečer, kdy je už většina lidí doma z práce, ale třeba mezi jednou a čtvrtou hodinou nemáme děti kam dát," posteskla si matka dvou dětí Alena Batrlová. Podle ní by mělo nové vedení radnice vyřešit alespoň nedostatek míst ve školní družině. Ta by mohla být alternativou k chybějícímu domu dětí a mládeže. Gazárková předpokládá, že k řešení současných problému nedojde, pokud představitelé města mezi sebou nenajdou shodu. „Vztahy na radnici by potřebovaly zlepšit, aby se konečně začalo něco dít," myslí si.

Bzenečtí opravili budovu školy a vyměnili vytápění bazénu
Bzenec - Za uplynulé volební období se ve Bzenci stala řada událostí. Řešení následků nejrozsáhlejšího lesního požáru v České republice za posledních patnáct let patřilo mezi ty méně šťastné.
ZÁKLADNÍ ŠKOLA. Úsměv na tváři naopak vykouzlila žákům zrekonstruovaná budova základní školy pocházející z roku 1992. Loni se dočkala zateplení, což byla největší investice za poslední čtyři roky. Město zaplatilo osm milionů a na opravy dostalo více než tři miliony korun z programu Zelená úsporám. „Je to málo, protože okna a střechu jsme vyměnili předem. Tím pádem jsme úsporu tepla už učinili sami. O dotace jsme žádali celkem třikrát, ale peníze jsme nezískali ani jednou," vysvětlil starosta Bzence Pavel Čejka.
OPRAVA BAZÉNU. Téměř dva a půl milionu korun stála modernizace topného systému a oprava bazénu. „Kolem krytého bazénu fungovalo od doby jeho vzniku vyhřívání podlahy. Trubky už ale bylo nutné vyměnit. Po vysekání jednotlivých kanálků dělníci uvedli do provozu nový systém na ohřev podlah," řekl starosta.

Lídři: Zámek by měl zůstat v majetku města

Bzenec - Chátrající a nevyužitá budova zámku tíží obyvatele Bzence. K problému se vyjádřili lídři kandidujících stran.

Otázka: K jakému účelu by měly sloužit prostory bzeneckého zámku?

Mohl by tam mít sídlo městský úřad. Uvítal bych také muzeum vinařství. Nejsem pro prodej, ale souhlasil bych s částečným pronájmem.
Pavel Sýkora, Česká pirátská strana.

Každá možnost bude pro někoho trnem v oku, proto bych podpořil smysluplnou rekonstrukci. Nebránil bych se pronájmu ani částečnému prodeji.
Josef Bártek, KSČM.

Městský úřad, informační centrum, knihovna, muzeum, obřadní síň a místo pro prezentaci vinařů. To by mělo v zámku být.
Petr Orlický, ODS.

Dominanta města by měla sloužit k propagaci regionu a vinařství. Účelné by bylo, kdyby se tam nacházel městský úřad, knihovna i informační centrum.
Libor Navrátil, ČSSD.

Jedná se o veřejnou budovu, je proto hlavní, aby sloužila veřejnosti. Nejlepší by bylo referendum, aby si Bzenčané rozhodli, co chtějí.
Igor Dobrovský, Moravané.

Preferoval bych možnost, ke které seženeme strategického partnera nebo dotace.
Marek Novoměstský, „Sdružení nestraníků".

Prostory by měly sloužit pro kulturní akce, koncerty či výstavy. Město by nemělo zámek prodat, ale naopak ho využívat. Souhlasil bych i s pronájmem.
Jan Balada, Nezávislí 2014.

Muzeum, informační centrum, reprezentační prostory, restaurace i degustační místnost. Ve druhém poschodí budovy pak sídla firem. Městský úřad by měl zůstat na náměstí.
Pavel Čejka, KDU-ČSL.

Nutná je rekonstrukce. Hlavní je, aby opravená budova alespoň částečně vydělávala na svůj provoz a nemuselo se doplácet z prostředků města. I pronájem by byl vhodný.
Ivan Černý, Nestraníci.

Město by mělo jít do rekonstrukce se strategickým partnerem, který by do projektu vložil peníze. Zámek by měl přitom zůstat v majetku města. Líbilo by se mi muzeum vinařství či kanceláře.
Jiří Adamec, Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté.

Mohlo by se tam soustředit informační centrum, knihovna, městský úřad i obřadní místnost. Zbytek prostor by mohl být v pronájmu.
Miroslav Goliáš, Volba pro město.

BARBORA ORLICKÁ

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.