Zpěvem, hudbou i humorem chce známého vypravěče Mlýnka připomenout pořadatel setkání Antonín Vrba. „Byl výjimečnou osobností Horňácka, měl rád legraci a život. Připomeneme si památku krále humoru, který tragicky zemřel 
v roce 1978," řekl Vrba. Václav Mlýnek zahynul při autonehodě v Jihlavě, když cestoval na společné vystoupení 
s Vladimírem Menšíkem.

První festival na počest kuželovského baviče založili 
v druhé polovině osmdesátých let Hodonínští. V kulturním domě několik let hostili přehlídku humoru Šmukáč Vaška Mlýnka. Ta ale skončila se smrtí jejího organizátora Stanislava Pěnčíka. „Rozhodli jsme se tradici obnovit a přesunout ji na Horňácko. Akci pořádáme 
v kulturním domě ve Velké nad Veličkou, protože potřebujeme prostorný sál," vysvětlil Antonín Vrba.

Ve čtvrtém ročníku setkání vystoupí deset lidových vypravěčů, které doplní soubor Tetky z Kyjova společně 
s boršickými muži a cimbálovou muzikou Kubíci. Chybět nebude ani Václav Mlýnek mladší, syn legendárního baviče. „Těší mě, že lidé na mého otce vzpomínají. Také já vystoupím s několika jeho příběhy, hláškami a vtípky," uvedl Mlýnek, jehož rodina si svého příbuzného při této události pravidelně připomíná.

Vypravěči z ulice

Účinkující hledal Antonín Vrba mezi obyčejnými lidmi. „Nechtěl jsem zvát žádné profesionální umělce, ale vypravěče z ulice, kteří budou publiku blízcí," sdělil Vrba. Pátral proto v hospodách, na kulturních akcích i mezi známýni. „Premiéru zažije třeba starosta Velké nad Veličkou Antonín Ptáčník, ale přijede i Ján Kohut ze slovenských Gbelů," informoval organizátor akce. Ten doufá, že nejen oni, ale i další vystupující přilákají diváky.

O tom je přesvědčen také veličský starosta Jiří Pšurný. „Minule byl sál plný, jsme rádi, že se z akce stává tradice. Doufáme, že vypravěči přijedou i v dalších letech," řekl Pšurný.

Zájem o pořádání příštího ročníku projevili i Kuželovští. Ti si chtějí svého rodáka připomínat přímo ve své vesnici. „Dovedu si slavnost představit třeba u tamního mlýna, ale to vyžaduje hezké počasí. Pokud akci někdy do Kuželova přesuneme, nejspíš zároveň změníme i datum jejího pořádání," vysvětlil Vrba.

Veselé příhody si může přijet vyslechnout každý, kdo má rád legraci. „Zveme všechny, kteří se rádi baví a nevadí jim, když občas padne ostřejší výraz," uvedl Antonín Vrba, který doufá, že vypravěči vystoupí před plným sálem.

Václav Mlýnek veřejně vystupoval od roku 1950. Spolupracoval s brněnským rozhlasem i s televizí. Vzpomínkové setkání začíná v neděli 
18 listopadu v 15 hodin.

PETR GAL