Vše o komunálních volbách na Hodonínsku čtěte ZDE

Naopak Milokošt by si podle nich zasloužila vlakovou zastávku a pořádný sportovní sál. Problémů a nedostatků je v obou okrajových částech Veselí stále dost.

„Chtěli jsme se trefit do nějaké dotace, ale nepovedlo se,“ uvedl starosta Veselí nad Moravou a lídr ČSSD Jaroslav Hanák důvod, proč lidé ze Zarazic stále marně čekají na kvalitní sportovní zázemí.

Podle něj je dalším z problémů Zarazic také úroveň chodníků a silnic nebo doprava. Záměrem současného vedení radnice bylo zprůjezdnění města kromě hlavního tahu ještě jinudy. „V Zarazících by se odbočilo směrem na železárny, přes které by vedla městská silnice. Záleží ale na penězích,“ doplnil Hanák.

Hlavním problémem Milokošti je pak podle starosty téma milokošťské školy, ve které by chtěli lidé gymnastický sál. Zatím vše ale nasvědčuje tomu, že peníze se v městské kase jen tak nenajdou. „Dělat si reálnou představu, že by se tam dostaly investiční peníze, abychom nějakou tělocvičnu vytvořili je těžko odhadovat. Aby to město dokázalo postavit samo, nejsou peníze,“ potvrdil Hanák.

Dvě nová parkoviště, která v obou místních částech vznikla, pak chválí lídr lidovců Petr Kolařík. Přesto je podle něj podstatné vyřešit zásadní věci, jako nakládání s tamní školou či zajistit místním vlakovou zastávku. „Myslím, že by pro Milokošť byla dobrá. Vlaková doprava Veselí-Hradiště je frekventovaná železniční trasa, takže by se to uživilo. Lze to podpořit jediným možným způsobem, a to jednáním s Českými drahami, od kterých musí být souhlas a potom samozřejmě investováním peněz,“ míní Kolařík.

Podstatná je podle něj ale také větší spolupráce s osadními výbory. „Lidé by si měli víc říkat, co chtějí. Jedním z bodů našeho programu je to, že si lidé sami rozhodnou, kam navržená částka půjde,“ řekl Kolařík.

Vytvořit sociální zázemí na hřbitově v Zarazících a opravit chodníky a silnice za tratí má v plánu muž číslo jedna za stranu SNK Evropští demokraté Jaroslav Miklenda. Podle něj je ale především pro lidi ze Zarazic důležité, aby se dostali na svých kolech bezpečně do centra města.

„Cesta po silnici je pro sebevrahy. V programu máme obnovu přípravy cyklostezky, která by vedla mimo hlavní silnici,“ uvedl Miklenda. Jak doplnil, pro Milokošť je pak podstatné zbavit se spodní vody, která od roku 1997 výrazně stoupla. „Je otázka, jak celou věc řešit technicky, jestli to udělat, jak to šlo dřív, to znamená odvádět vodu svodnicí. Museli bychom jednat s Vodovody a kanalizacemi,“ uzavřel Miklenda.

ANKETA: Kolik a do čeho chcete investovat v místních částech města?

Vilém Reichsfeld, lídr Veselské volby 2002
Zarazicím dlužíme opravu povrchů dvou silnic a chceme uspokojit i přání výstavby slušného dětského hřiště. Na obě akce by mělo stačit 1,5 milionu korun. V Milokošti vidím jako prioritu opravu zdi místního hřbitova, která je nestabilní. Na velké akce, jako je železniční zastávka a stavba gymnastického sálku u místní školy je možné pomýšlet pouze v případě získání dotačních peněz.

Jaroslav Miklenda, lídr SNK Evropských demokratů
Konkrétní částku nyní, v době finanční krize nemohu říct. V každém případě budeme prosazovat, aby osadní výbory měly významné slovo v rozdělování. Z investičních akcí při zajištění financování bychom podpořili cyklostezku do Zarazic a snížení hladiny spodních vod v Milokošti. Rovněž nebudeme bránit realizaci železniční zastávky v Milokošti.

Miloš Kozumplík, lídr ODS
Kolik a kam investovat představu mám. Zůstává, ale na osadních výborech jaké mají priority. Určitě je investice v Milokošti a Zarazicích třeba podpořit. To znamená na základě dohody s osadními výbory realizovat menší akce v kalendářním roce či větší kumulovaně ve volebním období – samozřejmě odpovídající finančním možnostem. Základem je celoměstská vyváženost vynakládání peněz.

Jaroslav Hanák, lídr ČSSD
ČSSD na komunální úrovni vždy pragmaticky podporovala a prosazovala akce podle priorit potřeb města. Bilance potřeb přesahuje možnosti rozpočtu města mnohonásobně. Proto řada míst se opakovaně připomíná, že na ně ještě nepřišla řada, že jsou na okraji. Slib ČSSD pro následující volební období dáváme ve svém volebním programu. Zásadní představa je využít možnosti dotací z EU,která končí rokem 2013.

David Frelich, lídr VV
Zasadíme se o to aby finanční prostředky byli rozdělování mezi všechny městské části rovnoměrně podle počtu obyvatel. V okrajových částech Milokošť a Zarazice chceme podporovat především kulturu, sport a zachování funkčnosti školních budov, které neodmyslitelně patří k těmto městským částem.

Petr Kolařík, lídr KDU–ČSL
Konkrétní částku teď opravdu nejsem schopný říct, ale určitě bych je investoval do volnočasových aktivit. V Zarazicích tedy do sportovního areálu. V Milokošti pak do vlakové zastávky. Určitě bych se ale poradil s zástupci osadních výborů.

Petr Horehleď, lídr TOP 09
Občanům Zarazic a Milokoště chceme každý rok garantovat určitou částku, o jejíž proinvestování budou lidé z obou místní částí rozhodovat sami. A to buď prostřednictvím obou osadních výborů nebo v rámci nějakého osadního referenda.

Igor Michalík, lídr KSČM
V příštím volebním období podpoříme investování peněz do vlakové zastávky v Milokošti, v částce patnáct milionů korun a do sportovního areálu v Zarazicích, který vyjde na pět milionů korun. Pokud se podaří zajistit částečné financování z jiných zdrojů. Myslím si, že je to v zájmu všech občanů.

Marcel Řimák, lídr Veselské perspektivy
Množství peněz bude záviset od rozpočtů na jednotlivá léta. V Milokošti je ale určitě potřeba vytvořit sportovní areál pro školu i veřejnost a vybudovat železniční zastávku. V Zarazicích je důležité vybudovat cyklostezku ze Zarazic do centra města a vytvořit sportovní areál.