Prodat společnost Lignit Hodonín a sehnat nového investora, který znovu rozjede těžbu uhlí v posledním lignitovém dole v Česku – to je strategie nového insolvenčního správce na nejbližší týdny. Do jeho kroků teď vkládá své poslední naděje zhruba devadesát procent propuštěných horníků, kteří nemohou na okrese sehnat práci. Ti stále věří, že se najde investor, který do dolu vstoupí a obnoví už brzy těžbu lignitu. Jak insolvenční správce Tomáš Kučera naznačil, reálná šance tady skutečně stále je.

„Jednáme s několika potenciálními investory, kteří by do dolu chtěli vstoupit. Jestli se ale do 31. května, kdy proběhne schůzka věřitelů, nějaký opravdu najde, to nejsem schopen v této chvíli odhadnout,“ uvedl Kučera.

Odpověď na otázku, kdo z investorů má zájem obnovit těžbu uhlí v Mikulčicích, ale prozradit nechtěl. Nastínil pouze to, že jedná se subjektem, který by měl zájem o formu pronájmu dolu.

„Mohu také říci, že už skutečně proběhla i avizovaná jednání se společností ČEZ. Tam jsme nastínili plán konkurzu. ČEZ je stále ve hře,“ naznačil pouze insolvenční správce. To, že Lignit, s.r.o., Hodonín, odmítl podle ČTK vyjádřením Josefa Foltýna reorganizaci a sám žádá soud o vyhlášení konkurzu, podle Tomáše Kučery vůbec neznamená absolutní likvidaci dolu v nejbližší době.

„My chceme prodat pouze společnost Lignit jako podnik. A to s tím, že možný budoucí investor do toho všeho vstoupí z bodu nula. Nemusí jej tedy zajímat dluhy z minulosti. Ty budou předmětem konkurzu,“ vysvětlil.

„Společnost ČEZ skutečně s insolvenčním správcem Kučerou jednala. O uhlí z Dolu Mír bychom zájem měli. Záleží ovšem na dalších podmínkách,“ potvrdil za majoritního odběratele mikulčického lignitu tiskový mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

To, že propuštění horníci přicházejí už od ledna, kdy většina z nich dostala výpověď, se zaručenými zprávami o „zázračných“ zahraničních investorech, potvrdil také šéf odborů Vojtěch Salajka.

Další články k tématu najdete ZDE

Ten prý ale za celé roky práce v dole zažil desítky takových, kteří by tady chtěli jen rychle zbohatnout.

„Všechno to směřuje k 31. květnu, kdy proběhne přezkumné jednání a schůzka věřitelů,“ řekl hlavní odborář dolu. Podle insolvenčního správce ale ani do konce května nemusí být jasné, že bude vyhlášen konkurz. Z vedení odborů se přesto ozývají hlasy, že možná právě na to čeká někdo, kdo by pak „za facku“ důl koupil.

„Naděje umírá poslední,“ prohlásil dvaapadesátiletý propuštěný havíř z Hodonína, který se obával, že pokud uvede jméno, práci v případně obnoveném dole už nikdy nedostane. „Pobíral jsem dva měsíce podporu třináct tisíc korun. Do konce srpna mám nárok na deset tisíc čistého, ale co to je? Práce v okrese Hodonín prostě není,“ domnívá se vyučený zedník. Ve svízelné situaci si může přivydělat čtyři tisíce korun měsíčně. „A jít do dolů na Ostravsko? Tam je hranice do sedmačtyřiceti let,“ dodal.