Cihlové stěny totiž vznikají na lince ve výrobní hale. Na místo samotné stavby, například rodinného domu, pak míří kamionem. Referenční stavby Hodonínských vznikly už v Moravskoslezském či Plzeňském kraji, avšak uplynulý týden to bylo poprvé, kdy byly cihlové stěny využity na stavbě na Hodonínsku.

Konkrétně ve Vacenovicích. „Cihlové stěny jsou automaticky vyzděné stěny, které vznikají přímo na míru na robotické lince přímo u nás, u českého výrobce KM Beta. K tradičně vyráběným cihlám keramickým Profiblok a vápenopískovým Sendwix tak přináší zcela nové možnosti,“ přiblížila Michaela Galušová, která má u hodonínského výrobce stavebních materiálů na starosti marketing.

Jak dále připomněla, touto technologií lze stavět nejen domy rodinné, ale také bytové či dokonce haly. „V západních zemích se jedná o běžně používanou metodu výstavby, v České republice jde o průlomovou novinku,“ podotkla Galušová.

Stavba je rychlejší

Výkonný ředitel KM Bety Marek Žídek vyzdvihl mezi výhodami zaváděné novinky kromě minimalizace technologických přestávek především rychlost. „Z našich zkušeností vyplývá, že stavba z cihlových stěn je ve srovnání s klasickým zděním rychlejší až desetinásobně,“ upozornil Žídek.

Finanční úspora oproti klasickému zdění podle něj dosahuje i více než dvaceti procent. Instalaci na místě stavby by měla zvládnout čtyřčlenná partie, ve složení zedník, vazač, pomocník a jeřábník.

Samotné cihlové stěny na místo stavby přiváží kamion. Jeřábem se pak dostanou k připravenému podkladu, kde se pak fixují šikmými vzpěrami. Přítomné pozvané odborníky při prvním představení novinky zajímalo také to, jak se konstrukce ztuží? Odpověď výrobců počítá se dvěma variantami - stropem nebo věncem.