Pozdně barokní farní kostel je vlkošskou dominantou, jejíž součástí je i opěrná zeď. Ta dříve ohraničovala hřbitov umístěný u chrámu a vedla kolem celého jeho obvodu. „Hřbitov je už několik desítek let zrušený, ale kolem zídky zůstaly vysazené lípy. Jedna z nich je bohužel špatně rostená a začala tlačit na opěrnou zeď, která se v jedné části zřítila," příblížil místostarosta Vlkoše Jiří Flora. Místní provedli sanační práce, aby nedošlo k dalšímu pádu. „Chtěli jsme vymyslet řešení, jak zachránit krásnou lípu a opravit zeď. Jelikož jde o historický objekt, tak jsme přizvali k jednání památkáře," informoval Flora.

vlkošský kostel
V roce 1773 byly postavené na místě dosavadního, rozpadajícího se kostela nové základy.
V roce 1780 kostel slavnostně vysvětil kyjovský děkan Bartoloměj Goltman.
V roce 1856 se uskutečnila celková oprava kostela. O čtyři roky později však utrpěl velké škody silný vítr shodil kříž z věže a poškodil střechu.
V roce 1989 byla provedena oprava fasády a v roce 1996 pak vybudované plynové vytápění kostela. V létech 20012003 se uskutečnila celková oprava kostela.

Kostel i opěrná zeď jsou sice majetkem církve, přesto mají místní vlastní představu, jak by měl výsledek oprav vypadat. „Dohodli jsme se, že se udělá komplexní projekt na opravu celé zdi s tím, že obec poskytne farnosti finance na jeho zpracování," sdělil místostarosta.

Po jeho zpracování Vlkošští podají žádost o dotaci na sanaci a opravu zřícené části oplocení. „Poté budeme dál shánět peníze na kompletní rekonstrukci celé zídky a na odborné zásahy na špatně rostené lípě, která byla příčinou zřícení zdi," uzavřel Flora. Nyní ve Vlkoši čekají na tahové zkoušky, které mají prokázat, že krásně vzrostlý strom nebude ohrožovat okolí.