Po více než čtyřiceti letech se mohou lidé, kteří se zajímají o tuto jihomoravskou vísku, těšit na publikaci novou. Hledat by ji měli pod názvem U nás v Lipově.

Na knize, která má dvě stě padesát stran, pracoval kolektiv autorů asi rok a skládá se z pěti kapitol. „Historickou kapitolu napsal Bedřich Čerešňák. O fauně a floře poté velmi zajímavě pojednal Bohumil Jagoš. Ostatní části jsem napsal já,“ vysvětlil hlavní autor publikace Josef Jančář. Ten také napsal zbývající dvě kapitoly s názvy Období socialismu a Obnova demokratického života.

Kniha je doplněna také o fotky. Těch zájemci v knize najdou kolem dvou stovek. „Historické fotografie jsme získali z archívů místních obyvatel. Kniha také obsahuje fotografie ze Slováckého muzea a ze Strážnice,“ uvedl Jančář. Celkově se na obrazové stránce podílelo asi patnáct autorů.
Kniha vychází v nákladu dvanáct set kusů a k dostání je na tamním obecním úřadě.

„Zájemci si mohou knihu zakoupit od konce tohoto týdne. Cenu ale bohužel ještě neznám. Myslím si ale, že to bude kolem čtyř set korun,“ domnívá se starosta Lipova Ladislav Franta.

Obec předpokládá, že kniha bude rychle rozebrána. „ Jen v Lipově je čtyři sta padesát obytných domů. Někteří rodiče možná koupí knihu dětem,“ zamýšlí se starosta.

Lipov vydává také nové DVD s názvem Lipov, současnost a tradice lidové hudby horňácké obce.
„DVD je průřezem kulturní a společenské činnosti v obci,“ vysvětlil Franta.
Pro hosty bude DVD doplňkem knihy. Jinak si jej ale zájemci mohou koupit samostatně.