Snížení hloubky, vybudování dětského brouzdaliště nebo nové čisticí zařízení. Lipovské koupaliště čeká na kompletní rekonstrukci. Jeho současný stav totiž neodpovídal požadavkům Evropské unie. Vše ale záleží na tom, jestli obec získá dotace.

„Technický stav koupaliště už neodpovídá požadavkům legislativy,“ potvrdila, že areál je ve špatném stavu, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice se sídlem v Hodoníně Jaroslava Švarcová.

A právě kvůli tomu se hygiena poslední roky zaměřila na lipovské koupaliště poměrně často. Letní vodní osvěžení se obci dařilo udržet jen díky kvalitě vody, která požadavkům hygieniků odpovídala. „Letos jsme měli ještě výjimku a povolený provoz,“ vysvětlil místostarosta obce Miloslav Jagoš.

Do budoucna už jsou ale změny nutné. Obec už přitom v minulosti o dotace na renovaci koupaliště žádala, nebyla však úspěšná. Na peníze se ale pokusila znovu dosáhnout. „Předpokládám, že bychom měli do měsíce vědět, jestli peníze získáme,“ doplnil Jagoš.

Pokud by se Lipovským zadařilo a dotaci ve výši asi dvaceti milionů korun dostali, koupaliště čekají velké změny. Tou zásadní by přitom mělo být snížení hloubky v padesátimetrovém bazénu.

„V sedmdesátých letech, kdy bylo koupaliště vystavěno, měla v areálu vyrůst také skokanská věž,“ vysvětlil místostarosta. A právě v té době se hloubka bazénu dostala na čtyři metry. Plánované snížení by mělo být o více než polovinu, a to na 1,9 metru. „V bazénu je teď zbytečně moc vody, kterou musíme ohřívat,“ zdůvodnil Jagoš.

Z oprav by ale kromě plavců měli mít radost i rodiny s dětmi. Součástí rekonstrukce je totiž i vybudování brouzdaliště, které bude od plaveckých drah oddělené ochozem. Chybět by neměly ani doplňkové prvky pro děti. A o tom, komu by mělo být koupaliště v budoucnu určeno, vedlo tamní zastupitelstvo diskuze.

„Jedna strana chtěla zachovat plavecké dráhy, druhá říkala, dělejme vše pro to, aby tam chodili rodiče s dětmi,“ vzpomněl místostarosta.

Kompletní výměnou by prošlo i čisticí zařízení, při vstupu do bazénu by na plavce i vodních hrátek chtivé čekaly nerezové vstupy. „Pokud bychom získali dotaci, možná bychom s renovací začali už letos. Obec by se ale musela na celé akci podílet zhruba šesti miliony korun,“ dodal Jagoš.

Úpravy čekají také například koupaliště ve Veselí nad Moravou, kde v loňském roce prošlo obnovou čisticí zařízení.

„Letos jsme absolvovali zkušební provoz. Příští rok musíme dořešit velký bazén, který je sice technologicky hotový, chybí mu ale ještě fólie, aby byl povrch zcela hotový. V příštím roce bychom chtěli jet už v normálním provozovém režimu,“ řekl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Také Veselí se v příštím roce pustí do výstavby brouzdaliště.