Lidé nominovali do souboje o Alej roku 2023 na jižní Moravě celkem osm kandidátů. „Vítězná alej lemuje cestu k poutní kapli svatého Antonína Paduánského. V roce 1898 se uskutečnila generální oprava kaple a při této příležitosti u ní obec vysázela jubilejní stromořadí na počest padesátiletého panování císaře Františka Josefa I. Letos má tedy 125 let. Náměty z krojovaných poutí v aleji čerpali malíři Joža Uprka a Antoš Frolka,“ připomněl mluvčí spolku Arnika Luboš Pavlovič.

Zdroj: Youtube

Ze třinácti zapojených krajů přitom lidé vybírali celkem z třiaosmdesáti alejí. Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč z Pardubického kraje. Kompletní výsledky ankety v roce 2023 jsou k nahlédnutí na webu alejroku.cz.

„Srdečně gratuluji všem vítězným alejím a těm, kteří je nominovali. Podívejte se na tu pestrou sešlost. Mladé stromky vysázené v obcích jsou závazkem pro další péči, ale také místem pro setkávání místních obyvatel. Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny. Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.

Čtyři nelegální herny odhalili celníci v uplynulých dvou týdnech na Vyškovsku, v Brně, v Boskovicích a ve Znojmě.
VIDEO: Celníci odhalili na Vyškovsku nelegální hernu. Zasahovali po celém kraji

Připomněla zároveň, že stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. „Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu,“ dodala Klemensová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kvalita potravin na jižní Moravě a v Rakousku? Podívejte se na srovnání

Zdroj: Deník/Iva Haghofer