„Zatím jsem trošku zklamaný návštěvností, ale věřím, že řada lidí ještě dorazí. Obvykle máme tak kolem čtyř set návštěvníků," hodnotí začátek akce jeden z jejich pořadatelů Jan Dula. Musí křičet. Kapela Zoči Voči hraje naplno a fanoušci to náležitě oceňují.

To hlavní však má teprve přijít. Do obce, kterou obývá necelých šestnáct set lidí, dorazila i Vypsaná fixa. „Tady jsme úplně poprvé, každopádně jižní Moravu samozřejmě známe, lidi tady jsou skvělí, takoví víc otevřenější. Dojeli jsme před chvílí a zřejmě se tu ani po koncertě moc nezdržíme. Máme nekompromisního řidiče," směje se chvíli před vstupem na pódium frontman kapely přezdívaný Márdi.

Prozrazuje, že až do konce roku mají od koncertování volno. „V Lipově v podstatě ukončíme letošní rok," říká zpěvák a kytarista Vypsané Fixy.

Čas na povídání se krátí. Blíží se desátá hodina večer, kapela Zoči Voči opouští za bouřlivého potlesku lidí, kterých mezitím dorazilo podstatně víc, podium a je čas na Vypsanou Fixu.

Mezi kapelami je však pauza, kterou návštěvníci využívají k tomu, aby se trochu občerstvili. Oproti minulým ročníkům mají i jednu novinku. Rockové Vánoce jsou letos spojeny s koštem piva. „Máme tu šest druhů piva. Některé z Horňácka, jiné z blízkého okolí," sdílí pořadatel.

Před pódiem je tak chvíli volno, až na pár nedočkavců, kteří chtějí mít místo v první řadě, většina hudebních nadšenců posedává s přáteli u piva. Mnohé z nich přilákala právě Vypsaná fixa. „Jsme tu s přáteli poprvé. Jsem rozhodně velký fanoušek Vypsané fixy, takže o pátečním programu bylo jasno," říká například Roman Brhel z Vacenovic.

Přitakávají mu i další kamarádi. „Na vánočním Lipově jsem rozhodně poprvé, přiznám se, že jsem ani nevěděl, že tu něco podobného bývá. Ale je tu dobrá atmosféra, líbí se mu tu," usmívá se Miroslav Novotný z Vacenovic a jeden z jeho přátel ho doplňuje.

„Jsou to asi dva týdny, co jsem se dozvěděl o tom, že tu bude hrát Vypsaná fixa. Takže jsme tu zejména kvůli ní. Trošku jsem zvědavý na to, jaká tu bude akustika, protože mám zkušenosti s hraním v podobných prostorách a vím, že je to občas problém," dodává i Miroslav Vaculka.

Místo před pódiem už se pomalu plní. Hlavní kapela večera začíná se zvučením. Je půl jedenácté večer. Na scéně se objevuje Márdi a ozývá se nadšený křik fanoušků. Rockové Vánoce se rozjíždějí naplno.