VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listopad 89: Bylo to něco skvělého, radostná událost

Hodonínsko /FOTOGALERIE, DISKUTUJTE/ - 17. listopad si i školy na Hodonínsku připomněly díky projektu Příběhy bezpráví. Děti toho o moderní historii mnoho nevědí.

16.11.2009 6
SDÍLEJ:

Zlomem pro dění v Hodoníně byla generální stávka 27. listopadu 1989Foto: Josef Petrica

Jan Petrucha na 17. listopad 1989 vzpomíná velmi rád. „Bylo to něco skvělého, radostná událost,“ vnímá dodnes příjemné pocity, které ho ovládly před dvaceti lety, když tento bývalý politický vězeň trávil dny na Václavském náměstí.

Dnes o tom pětaosmdesátiletý muž z Hroznové Lhoty s radostí vypráví dětem. A nejen o 17. listopadu, ale také o období totality, kdy si pobyl tři léta ve vězení a nemohl dostudovat, i o zážitcích z druhé světové války. I když to vše je historie poměrně nedávná, děti o ní, jak Petrucha říká, nemají povědomí. Proto vítá, když se školy zapojují do projektu Příběhy bezpráví. Ten pořádá společnost Člověk v tísni letos popáté.

„Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. Prostřednictvím filmu, pro mladé lidi přitažlivého média, a následných debat s hosty, se žáci seznamují s nedávnou minulostí,“ přibližuje projekt jeho koordinátorka Kateřina Saparová. Podle zakladatele projektu Karla Strachoty se ale mladí lidé o období komunistického Československa zajímají.

„Z našeho dotazníkového šetření vyplývá, že o tomto období má dostatek informací méně než dvacet procent studentů středních škol. Přitom jen dvaadvacet procent z nich uvedlo, že se nechce dozvědět více,“ informuje.

Stěžejní akcí Příběhu bezpráví je listopadový Měsíc filmů. Školy si letos mohly zdarma vybrat z pěti dokumentárních filmů. „V tomto roce jsme s přihlédnutím k nárůstu neonacistických aktivit zvolili filmy zaměřené především na holocaust. Stejně jako v minulých letech poskytujeme školám i jedenáct krátkých filmů Za železnou oponou, které jsou zaměřeny na období komunistického Československa,“ uvádí Saparová. Z osmi set škol v republice se z Hodonínska zapojilo šest.

V Základní škole v Lužicích například spolupracují s tamní kronikářkou. „Vždycky je lepší, když děti slyší vyprávění někoho, kdo tím žil a kdo to umí podat. Starším dětem by se historie měla přiblížit. Kdyby se tímto aspoň někomu z nich rozsvítilo, tak to má smysl,“ říká zástupkyně ředitele Jana Líčeníková.

Vyprávění pamětníků za nejlepší způsob, jak mladým vrýt do paměti důležité události, považuje i Jan Petrucha, jenž besedoval s žáky školy v Hroznové Lhotě. „Film Hitler, Stalin a já je moc nezajímal. Když jsem ale začal vyprávět, otevřely oči a začaly poslouchat,“ popisuje Petrucha. Podle něj je škoda, že se ve školách moc nevzpomíná na rok 1918 ani 1989. „Jakoby naše vlast neměla narozeniny,“ konstatuje smutně. „Málo se v dětech buduje vlastenectví. Je to škoda, přece jen jsme jakási česká rodina a měli bychom si to uvědomovat. I když to dnes musíme brát také jako Evropané, přesto bychom na své češství neměli zapomínat,“ dodává.

Kde a jak oslaví výročí 17. listopadu

HODONÍN:
17. 11. v 17.00 – Setkání pod širým nebem u sochy TGM. Zazní vzpomínkové songy, hrát bude symfonický orchestr hodonínského gymnázia. Setkání protká několik proslovů, pár slov může do mikrofonu říct každý.
HODONÍN:
17.11. v 19.30, sál Evropa – koncert POCTA Z. N. – hraje Neřež, party Zuzany Navarové zpívá Klára Vytisková. Koncert je připomínkou Navarové, která by se dožila letos 50 let, a oslavou 17. listopadu.
KOSTELEC:
17. listopad v 15.00 – SVOBODA. Koncert ve farním kostele bude pokračovat besedou s historikem Vojtěchem Vlčkem z Ostravy a politickým vězněm Stanislavem Lekavým z Josefova.
Vzpomínky na 17. listopad 1989

Hodonín – Co se dělo v listopadu 1989 v Hodoníně? Také zde povstali občané proti totalitnímu režimu a v průvodu se vydali k radnici. Zde mělo dojít k projevu, ale kvůli úmyslnému poškození mikrofonu se pak vše odehrávalo na místě, kde stojí pomník T. G. Masaryka. Zde jsme informovali o událostech v Praze za dohledu příslušníků SNB a StB, kteří nás provázeli někdy až k domovu. Lidé byli nadšeni obrovskou změnou, protože už nedoufali, že se ze země obehnané ostnatým drátem podívají někdy třeba jen do Vídně. Nadšení však brzy opadlo a změnilo se v chaos, jenž způsobili i bývalí členové KSČ nebo Národní fronty, kteří postupně vytlačili vedení OF a stanuli v čele Klausovy ODS. K největšímu rozčarování došlo koncem roku 1992, kdy díky nesmiřitelným sporům politiků byla rozdělena ČSR na Českou a Slovenskou republiku. Jaký to byl cynismus, když Václav Klaus, který se stal premiérem, položil v Hodoníně kytku k pomníku TGM, jehož společný stát Čechů a Slováků právě rozbil. A tak nám zbyla jen vzpomínka na 17. listopad i na řetěz spojených rukou, jehož se mezi Hodonínem a Holíčem zúčastnilo počátkem devadesátých let kolem deseti tisíc lidí. Národ se stal znovu obětí politické zvůle, která trvá dodnes. Zůstaly nám dnes i vzpomínky na ty, kdo riskovali a v listopadových dnech se zapojili do demokratizačních změn.
Rudolf Jiříček

Díky, mistr president!

Ratíškovice – Když si vzpomenu na 17. listopad před dvaceti lety, tak se mi vybaví jméno Ronald Reagan. Jméno politika, který všechny ty události, předcházející pádu komunismu, spustil. Ano, poděkování patří vám, pane prezidente Ronalde Reagane. Díky vám žijeme nyní ve svobodné zemi bez okupačních vojsk. Když se tento muž ujímal funkce prezidenta USA, tak prohlásil, že položí komunismus na lopatky. A dokázal to. I přesto, že to byl jen pouhý přestárlý herec, jak o něm psal komunistický tisk. S odstupem času bych nazval sametovou revoluci „podvedenou revolucí“. Vedení OF učinilo s politickými špičkami obchod. Vy nám předáte politickou moc, my vám na oplátku zaručíme beztrestnost, další existenci vaší strany a umožníme vám nás znovu okrást. Poprvé nás komunisti okradli v únoru 1948, podruhé v listopadu 1989. Privatizaci prováděli v drtivé většině komunisti.
V parlamentu nám stále tvoří zákony komunisti. Jestliže tu máme toto bratrstvo kočičí pracky, proč by nemohla existovat v tomto státě i fašistická strana? Bohužel jsme si jaksi zvykli potírat jen pravicový extremismus. Nechci ani extremismus levicový, ani pravicový. Poslanci by se měli zasadit o zrušení a zákaz činnosti komunistické strany. I přes všechna tato negativa, kdyby se mě dnes po dvaceti letech zeptali, zda bych šel do toho znova, odpověděl bych jednoduše: ano. František Koplík

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Hodonínsko – Před dvaceti lety se lidé začali probouzet ze zlého snu do růžového rána. Bylo opravdu tak růžové, jak si ho Češi představovali? Nemůžu zapřít, že se cítím svobodná, jelikož to, co teď píši, bych před třiceti lety publikovat nemohla. Ale svoboda někde začíná a taky někde končí. Jsem narozená v postkomunistickém systému, kdy stát dostal novou šanci. Začalo se k nám dovážet zboží, ale k čemu, když na to lepší stejně nemáme peníze? Podnikaly se první výlety za hranice západních zemí. Na druhou stranu se zas pálila naše čtyřicetiletá historie. Proměnila se v prach, když komunističtí fanatici nechtěli, aby se prozradily jejich skandály. Je to dnes jiné? Všude slyším, jak pan G. vzal úplatek, pan T. sestavil špatnou vládu. Navíc tuhle situaci všichni nazývají demokracie. Tak mi tedy prozraďte, kam jsme se posunuli? V Česku zavládla řízená, nebo lépe řečeno rádoby řízená, anarchie. Politici v parlamentu spí, pijí jednu nejmenovanou minerálku, občas si přečtou noviny a málokdy zvednou ruku a stisknou tlačítko, vždy se ale urážejí a nadávají si. Český parlament se totiž začíná podobat hospodě páté cenové skupiny. A my, občané? Slepě tolerujeme to, co se tam nahoře děje. Naše znovu nabytá hrdost uvadá a v politice jsou zase ti blázni, kteří nebyli vychováni jinak než červeně. Pouto se SSSR tu bude ještě hodně dlouho.
Michaela Beránková

Autor: Jana Rybová

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič/ka plachtové dodávky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jungmannova 1310/10, 697 01 Kyjov. Jedná se o práci řidiče/čky na plachtové dodávce do 3,5t. v rámci EU. ŘP sk. B. Nutná zkušenost s touto prací. PP na 1 rok s možností prodloužení. Diety, mobilní tel. Kontakt na tel. 737 400 544 od 9:00 do 17:00 hod, na mail: dispo@mbalas.cz. Pracoviště: Bmgl s.r.o. - kyjov, Jungmannova, č.p. 1310, 697 01 Kyjov 1. Informace: Ondřej Sýkora, +420 737 400 544.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě pracovník/ce ve výrobě elektrokotlů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kovodělská 218, 696 85 Moravský Písek. Požadavky: manuální zručnost, samostatnost. Náplň práce: montáž elektrokotlů, kotlů z připravených součástek, balení výrobků. Závodní stravování, příspěvek na stravování. PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Kontakt na tel. 724 366 005 od 6:00 do 14:00 hod, na mail: repka@slokov.cz a osobně denně od 6:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Obchodní společnost slokov, akciová společnost - pracoviště moravský písek, Kovodělská, č.p. 218, 696 85 Moravský Písek. Informace: Radek Repka, +420 724 366 005.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení referent/ka stavebního úřadu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Národní třída 373/25, 695 01 Hodonín. SŠ vzdělání stavebního směru a 3 roky praxe v oboru stavebnictví nebo VŠ, VOŠ vzdělání stavebního směru, Náplň prac. místa - výkon státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu, Přihlášky včetně všech podkladů doručte na podatelnu MěÚ Hodonín osobně nebo prostřednictvím pošty a obálku označte "NEOTVÍRAT - VŘ - SÚ" Doklady, které je třeba doložit: životopis, originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, originál ověřené kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto VŘ ve smyslu zák.č. 101/2000 Sb. a vyplněnou přihlášku (více na www.hodonin.eu). Stravenky v hodnotě 90 Kč za každý odpr. den, 25 řádné dovolené/rok, sociální fond 7.000 Kč/rok, 3 dny placeného volna navíc, možnost využití zvýh.tarifů mobilního operátora, nepeněžité dary při pracovních a životních výročích, narození dítěte, možnost bezplatné výuky v jazykových kurzech, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, apod. VŘ bude stanoveno po ukončení vyhlášení VŘ.. Pracoviště: Město hodonín - pracoviště národní třída 25, Národní třída, č.p. 373, 695 01 Hodonín 1. Informace: Radana Bohunská, +420 518 316 341.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě dělník/ce - řidič/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Palackého 1406, 696 03 Dubňany. Požadujeme vyučení v jednom z oboru: zámečník, instalatér, stolař nebo v oboru příbuzném. Podmínkou je ŘP sk. B,výhodou sk. C, T. Stravné. Kontakt na mail: ts.dukos@tiscali.cz. Pracoviště: Ts dukos dubňany, příspěvková organizace, Palackého, č.p. 1406, 696 03 Dubňany. Informace: Petra Rusinská, +420 518 366 446.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Horničtí důchodci chtějí své muzeum i pietní místo

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.

Ubylo vydaných stavebních povolení. Nejméně jich vydali na Hodonínsku

Zloděj sklidil vinaři sto hlav Solarisu. Policisté po něm pátrají

Hodonínsko – Hrozny z vinohradu zmizely o uplynulém víkendu u Vacenovice. Po zloději aktuálně pátrají policisté z Dubňan. „Neznámý pachatel sklidil z vinohradu hrozny ze sto hlav odrůdy Solaris. Majiteli vinice tak způsobil škodu ve výši sedm a půl tisíce korun,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník.

AKTUALIZOVÁNO

Přehlédl výstražná světla, narazil do něj vlak. Nehoda u Vnorov zastavila trať

Vnorovy /FOTOGALERIE/ – Pravděpodobně přehlédl výstražnou signalizaci a vjel na železniční přejezd. Třiačtyřicetiletý řidič nákladního auta s přívěsem tak nejspíš zapříčinil nehodu, která se stala v úterý po deváté hodině dopoledne u Vnorov. „Projíždějící motorový vlak se řidiči zachytil za přívěs. Strojvedoucí neměl žádnou šanci srážce zabránit. Návěs vlak odhodil mimo kolejiště.,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník.

Starý muž ukradl desítky balíků sena. Hrozí mu až dva roky vězení

Kněždub – Osmačtyřicet kulatých balíků sena v hodnotě přesahující třiatřicet tisíc korun zmizelo v červnu z luk nad vodní nádrží Kejda u Kněždubu. Nyní se policistům podařilo dopadnou pachatele. Informoval o tom policejní mluvčí Petr Zámečník. „Zloděj po sobě nezanechal žádné stopy a o krádeži jsme se dozvěděli poměrně pozdě,“ okomentoval Zámečník.

Obědy zdražují, polední menu do stovky postupně mizí

Jižní Morava – Na oběd se do centra Brna pravidelně vydává o polední pauze Jana Sokolová. Ráda si za dobrý oběd připlatí. „Ale záleží na tom, kde si člověk oběd dá. V centru existují restaurace, kde se dobře najím i s polévkou do stovky,“ uvedla mladá žena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT